Grupa Roca przejęła niemiecką markę premium Alape

23/10/2023

  • Grupa Roca rozszerza ofertę produktów łazienkowych
  • Alape pozostanie producentem, oferującym markę premium
  • Producent Alape będzie kontynuował własną strategią biznesową i marki

Grupa Roca, światowy lider w dziedzinie projektowania, produkcji i sprzedaży produktów łazienkowych, 16 października 2023 r. oficjalnie przejęła niemiecką spółkę Alape GmbH z siedzibą w Goslar/Hahndorf. Alape to uznana marka premium. Specjalizuje się w wytwarzaniu produktów do łazienek wykonanych ze stali emaliowanej. Dzięki przejęciu, zdecydowana większość dotychczasowych miejsc pracy zostanie utrzymana. Alape pozostanie niezależną marką z własną strategią biznesową.


Kierownictwo Alape przejął nowy zarząd, w skład którego weszli dotychczasowi pracownicy firmy: Michael Gatzke (dyrektor handlowy), Andrea Jürgens (dyrektorka marketingu i projektowania) oraz dr Julia Rami (dyrektorka produkcji). Przejęcie przez Grupę Roca uratowało spółkę przed wstępnym postępowaniem upadłościowym. Ochroniło ją także przed likwidacją ponad 90 miejsc pracy. Fabryka Alape w Hahndorf niedaleko Goslar, która może pochwalić się 125-letnią historią, utrzyma produkcję i ośrodek innowacji.. To tutaj Alape od lat wytwarza swoje umywalki ze stali emaliowanej, wykorzystując do tego unikalne połączenie rzemiosła i zaawansowanych technologicznie procesów.

- Integracja z Grupą Roca jest dla Alape znakomitą okazją do rozbudowy struktur sprzedaży w perspektywie długoterminowej. Jest to decydujący krok, który pozwoli nam na ekspansję marki premium na wiele nowych rynków- mówi Michael Gatzke, dyrektor handlowy Alape.

Przejęcie ma umożliwić budowanie przewagi obu spółek zarówno w zakresie sprzedaży, jak i pozycji rynkowej. Alape stanie się częścią struktur silnego, globalnego gracza. Otrzyma dostęp nie tylko do uczestnictwa w projektach na międzynarodową skalę. Będzie mogła również korzystać z rozbudowanej sieci dystrybucji Grupy Roca, której produkty dostępne są w 170 krajach na całym świecie. Grupa czerpać będzie natomiast z eksperckiej kompetencji Alape w zakresie stali emaliowanej i rozszerzy swoje portfolio o markę premium wyspecjalizowaną w obróbce materiału, którą opanowało niewielu producentów. Wysokiej klasy design Alape jest znany wśród architektów, projektantów wnętrz i klientów na całym świecie.

- Wzmocnimy pozycję marki na rynku premium i będziemy ją starannie rozwijać, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Pozostaniemy wierni wysokim standardom jakości i będziemy idealnym uzupełnieniem portfolio marek Grupy Roca - dodaje Andrea Jürgens, dyrektorka marketingu i produkcji Alape.

 

 

Restrukturyzacja da spółce stabilne podstawy, dzięki czemu będzie ona nadal niezależną marką z własną strategią i kulturą korporacyjną. Główne rynki Alape znajdują się w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i krajach Beneluksu, gdzie stal emaliowana jest popularnym materiałem, z którego wykonywane są brodziki, wanny i umywalki. Ceni się ją przede wszystkim za doskonałą wytrzymałość i możliwość recyklingu. Stal emaliowana jest ponadto higieniczna i łatwa w pielęgnacji, a przy tym może być wykorzystywana w bardzo precyzyjnych konstrukcjach. Dzięki tym cechom jest idealnym uzupełnieniem portfolio Grupy Roca, które zostało zdominowane przez materiały ceramiczne, kompozyty? i materiał Saphirkeramik®. Obie firmy postrzegają różnorodność materiałów i spójność projektu jako kluczowe czynniki dla ich długofalowego sukcesu na wysoce konkurencyjnym rynku łazienkowym.

O Grupie Roca

Grupa Roca jest światowym liderem w dziedzinie projektowania, produkcji i sprzedaży produktów łazienkowych dla architektury, budownictwa i designu wnętrz. Założona w 1917 r. w Barcelonie, łączy tradycję i wiedzę z pasją do innowacji i szacunkiem dla środowiska, mając na celu zaspokojenie potrzeb ludzi i przyczynianie się do poprawy dobrobytu społeczeństwa. Sercem wszystkich działań Grupy jest zasada zrównoważonego rozwoju. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 21 tys. pracowników, firma wdraża tę kulturę w 170 krajach, w których działa oraz w 76 fabrykach. Rodzinna Grupa Roca jest liderem rynku w Europie, Ameryce Łacińskiej i Indiach. Posiada również silną pozycję w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Australii i Afryce. Dzięki temu jest światowym liderem w swojej branży.

rocagroup.com

O Alape

Firma Alape została założona przez Adolfa Lamprechta w 1896 roku w Penig w Niemczech. Początkowo funkcjonowała jako producent wyrobów emaliowanych. Obecnie firma zatrudnia 94 osoby i produkuje wysokiej jakości wyposażenie łazienkowe w dwóch lokalizacjach w Goslar. Marka Alape to inspirujący design i wysokie standardy jakości, łączące technologię z funkcjonalnością. Alape wykorzystuje stal emaliowaną wraz z innymi materiałami premium, aby stworzyć indywidualne wyposażenie wnętrz. Od października 2023 roku Alape jest częścią hiszpańskiej Grupy Roca.

alape.com