Tura


 
Ponadczasowa łazienka zainspirowana śródziemnomorską architekturą
 
Kolekcja Tura pozwala na stworzenie przestrzeni, która zainspirowana jest ponadczasową architekturą i designem. Jest niczym gra kształtów, zagłębień, światła i cienia. W swoim zamyśle sięga do najlepszej architektury Barcelony XX wieku: po poetyckie zaoblenia "La Ricarda" Antonio Boneta, efektowne przenikające się bryły "Casa Ugalde" José Antonio Codercha czy wyrafinowany racjonalizm "Fundacji Joana Miró" Josepa Lluisa Serta. To kolekcja inspirowana tymi właśnie kultowymi obiektami, a także ich najbardziej charakterystycznymi elementami, takimi jak np. okiennice. Odwołania do nich można znaleźć w nowej koncepcji wnętrza i kolekcji Tura.
 
Kolekcja obejmuje umywalki, meble, akcesoria łazienkowe, wanny, WC i bidety, które zostały zaprojektowane przez wiodących architektów w oparciu o dialog funkcjonalizmu ze śródziemnomorskim dziedzictwem Roca.
 
Tura nawiązuje do tego w jaki sposób Coderch zastosował cegłę do budowy awangardowych budynków. Poczynając od tradycyjnej ceramiki. nowa kolekcja tworzy język, zrodzony z połączenia różnych brył. Nazwa „Tura” wywodzi się z hiszpańskiego cul-tura i architec-tura, zakończenia słowa i początku koncepcji.


 
Design i zrównoważony rozwój
 
Inspiracja i znaczenie detali
 
Wielcy hiszpańscy architekci rozumieli znaczenie światła i cienia. Wiedzieli w jaki sposób można zaprojektować okiennice, aby zatrzymywały światło słoneczne i nie wpuszczać go do środka.
 
Ta charakterystyczna cecha śródziemnomorskiego wzornictwa, w którym światło jest filtrowane i zmiękczane niczym zabawa w chowanego, znajduje odzwierciedlenie w łazience z kolekcją Tura w stylu katalońskim. Kolekcję charakteryzują liniowe i geometryczne kształty oraz zagłębienia oraz subtelne faktury ziemi, które urozmaicają i dodają ciepła. Tura to powrót do esencji przeszłości, ale wymyślonej na nowo. Dzięki tej kolekcji można stworzyć aranżację łazienki, która czerpie z ponadczasowej architektury i designu.
 
Urodzony w Barcelonie projektant Andreu Carulla zaprojektował kolekcję Tura we współpracy z Roca Design Center, wdrażając swoje oryginalne podejście Carulla próbował przenieść zapamiętany z dzieciństwa krajobraz Costa Brava do projektu kolekcji za pomocą materiałów, form i kolorów. Pionowe linie okiennic, przestrzeń, przefiltrowane światło słoneczne, miękkie wykończenia i naturalne tekstury przywodzą na myśl piękno i historię Morza Śródziemnego oraz jego architektury. Elementy te stanowiły integralną część wizji projektanta dotyczącej kolekcji łazienkowej przeznaczonej do codziennego użytku.
 
Zrównoważony rozwój jest w naturalny sposób wpleciony w kolekcję poprzez ponadczasowe projektowanie i produkcję. Trwała i w 100% naturalna ceramika została zaprojektowana tak, aby przetrwać pokolenia. Nowe materiały, jak filcowe pudełka z pokrywkami z korka również pochodzącego z recyklingu podkreślają znaczenie dbania o środowisko na każdym kroku.

Kolekcja
 
Tura doskonale dopasowuje się do otoczenia, czy jest to modernistyczne mieszkanie, czy wiejski dom nad morzem. Ponadczasowy styl, architektoniczne formy w połączeniu z ciepłymi odcieniami jak terrakota i fakturami otwierają możliwość tworzenia inspirujących łazienek, które wykraczają poza codzienność i pobudzają wyobraźnię. Kolekcja Tura pozwoli stworzyć awangardową łazienkę o czystych geometrycznych kształtach, z której emanować będzie ciepłe, śródziemnomorskie wzornictwo.


 
Andreu Carulla
 
“Nasza praca skupia się na korzeniach przedmiotów, jest refleksyjna; poszukujemy argumentów i pomysłów”.
 
Andreu Carulla (Girona, 1979) już w dzieciństwie marzył o zostaniu wynalazcą. Widać to w jego zrównoważonych projektach, które oparte są na odpowiedniej technologii, innowacyjności czy materiałach. W swoim studiu nad jeziorem w Banyoles (Girona), z dala od szybkiego tempa dużych miast, od 2006 roku tworzy na nowo zastawy stołowe, meble, lampy i wnętrza, kierując się elastyczną zasadą: tworzyć przedmioty w sposób świadomy. .
 
Dyrektor kreatywny w Calma, Isist Atelier czy El Celler de Can Roca. Niektóre z jego dzieł: Ambasada Hiszpanii w Helsinkach, restauracja "Normal" w Gironie, przedmioty takie jak: krzesło "Calma" i stołek "Bolet". Wszystko to powstało z jego ciekawskiego i wiecznie czujnego umysłu.