Inspiracje

Stwórz łazienkę w stylu Vintage na miarę 21 wieku

Odpowiednio dobrane materiały, kolory i akcesoria mogą zmienić zwyczajną łazienkę w nostalgiczną w stylu Vintage.

Łazienka w stylu vintage emanuje ciepłem i ma swój niepowtarzalny urok. Nie musi być osadzona w konkretnej epoce, wręcz przeciwnie styl vintage jest na swój sposób ponadczasowy. Odpowiednio dobrane materiały, tekstury mebli i akcesoriów łazienkowych pomogą w osiągnięciu tego celu. Wykorzystując płytki ścienne, ceramikę, paletę kolorów można stworzyć nastrój, który będzie pasował do Twojego domu.

Ceramika Carmen w czerni

Na łazienkę Vintage składają się dwa kultowe elementy: wanna na nóżkach oraz umywalka na postumencie. Ozdobna umywalka szczególnie w czarnej wersji stanowi ciekawy kontrast i łączy przeszłość z przyszłością.

Wanna Newcast w czerwieni

Żeliwna wanna wolnostojąca na nóżkach to nostalgiczny element nie do przecenienia. Już sam szlachetny materiał pochodzi z przeszłych czasów. Wanna dostępna jest z różnymi ozdobnymi nóżkami oraz w kilku współczesnych wykończeniach, np. w kolorze niebieskim czy czerwonym. Wersja wanny w czerni, szarości, bieli i miedzi jest bardziej neutralna i delikatna. Do wyboru jest więc wiele wersji, które mogą być bardziej stonowane lub w kontraście spektakularnie przyciągając uwagę.

 

Meble łazienkowe w stylu vintage powinny być przemyślane i wykonane z dobrych materiałów. Ten ozdobny, dekoracyjny element, niejednokrotnie grawerowany w zestawieniu z geometrią kształtów przywołuje atmosferę minionych czasów. Współczesne kolory mebli jak satynowa biel czy szarość w połączeniu z marmurowym blatem będą świetnie pasowały do stylu Vintage na miarę 21 wieku.

Wanna Newcast w bieli

Aby uzyskać oczekiwany efekt warto posłużyć się również kolorem, bo to świetny sposób na uchwycenie odpowiedniej atmosfery. Można ją uzyskać poprzez czarne, brązowe i szare powierzchnie, a także odcienie retro, takie jak zieleń mchu lub zgaszony róż. Z kolei miedź, niebieski czy czerwony kolor żeliwnej wanny tworzą wyrafinowany i klasyczny wygląd szczególnie w kompozycji z marmurowymi lub kamiennymi kafelkami na ścianach. Można również pomyśleć o tapecie, płytkach ściennych, akcesoriach czy ozdobnych teksturach i wzorach.

 

Decydując się na odważny krok czyli tapetę np. we wzory kwiatowe uzyskamy klasykę rodem z angielskiej wsi lub stylistykę romantyczną. Ponadto sprawdzą się: faktura papieru, wzory, płytki ścienne w stylu „metra”, sześciokątne płytki lub marmur i wiele innych. Wszystko po to, aby stworzyć przytulną i zachęcającą do relaksu przestrzeń.

 

Do łazienek w stylu vintage najczęściej są dobierane akcesoria w wykończeniu gładkiego i błyszczącego chromu. Coraz częściej przedmiotem rozważań jest także szczotkowana i matowa czerń. Do kompozycji w duchu vintage nadają się również formy nawiązujące do art deco czy geometryczne nowoczesne kształty, odwołujące się do form industrialnych.

Dodatki łazienkowe Carmen

Chromowane akcesoria, takie jak wieszaki na ręczniki, np. w klasycznej okrągłej formie, są często spotykane w stylowych łazienkach. Mydelniczki ścienne lub uchwyty na kubki stanowią subtelne dekoracyjne elementy, które składają się na całość wyglądu Vintage.

 

(Pictured: Carmen towel ring in chrome)

 

Przy wyborze luster do łazienki w stylu vintage pojawia się wiele możliwości. Doskonale sprawdzi się stare lustro z drewna lub metalu. Lustra łazienkowe podświetlane lub bez światła o kształcie kwadratowym, prostokątnym czy okrągłym z nastrojowym oświetleniem LED doskonale się tu sprawdzą współtworząc nostalgiczny nastrój.

 

Niezależnie od tego, czy planujemy wyposażenie domku na wsi czy mieszkania w mieście, łazienki w stylu vintage wpasują się w każdy styl. Styl vintage może być tradycyjny, ale może być również nowoczesny i wyrazisty. To kwestia kompozycji i doboru poszczególnych elementów, tak aby uzyskać to co pasuje do Ciebie i Twojej łazienki.

Udostępnij