Porady

Urządzanie małej łazienki

Jak zyskać więcej przestrzeni w małej łazience?

Mała przestrzeń to duże wyzwanie aranżacyjne. Wie o tym każdy, kto choć raz urządzał czy remontował małą łazienkę. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwolą zamienić nawet najmniejsze wnętrze w funkcjonalny i ciekawy aranżacyjnie pokoik kąpielowy.

Urządzanie małej łazienki to problem, z którym mierzy się wielu z nas. Mowa tu nie tylko o mieszkańcach bloków, ale również domów, w których nie ma możliwości przeznaczenia większej powierzchni na strefę kąpieli. W Polsce przyjmuje się, że średni metraż łazienki wynosi 4-5 mkw. Na takiej przestrzeni trzeba zmieścić zazwyczaj kompleksowe wyposażenie – wannę lub prysznic, umywalkę i WC, szafki do przechowywania kosmetyków i akcesoriów łazienkowych, a często także pralkę. Trudno to wszystko ulokować na niedużym metrażu. Tym bardziej, że trzeba przy tym zadbać o komfortowy dostęp do wszystkich sprzętów i możliwość wygodnego korzystania z nich. Dodatkowo mała łazienka w bloku jest zazwyczaj ciemna i pozbawiona dopływu naturalnego świata. To wszystko sprawia, że urządzenie jej staje się wielkim wyzwaniem. Na szczęście są rozwiązania, które sprawią, że nawet w małej łazience poczujemy się komfortowo, a ona sama oczaruje swoim wyglądem.

Postaw na odpowiednie meble

O ile w małej łazience trudno jest zrezygnować z umywalki, toalety bądź prysznica, często pozbywamy się w nich mebli sądząc, że zabiorą one za dużo przestrzeni. To błąd! Właśnie na niewielkim metrażu dobra organizacja stref przechowywania jest wyjątkowo istotna. Tym bardziej, że do małej łazienki możemy wybrać modele, które powstały właśnie z myślą o tego typu wnętrzach. To rozwiązania o niewielkich wymiarach, ale przede wszystkim o zredukowanej głębokości. Szafkę z serii ELLA w wersji unik (łączona z umywalką) compacto i głębokości jedynie 26 cm z pewnością można ustawić w każdej niewielkiej łazience. To najmniejsza w kolekcji ELLA opcja pod umywalkę – ma jedynie 45 cm szerokości. W środku znajdziemy półkę z możliwością regulacji. W zestawie łazienkowym ELLA unik compacto o szerokości 60 cm i głębokości 36 cm mamy natomiast dwie szuflady z pełnym wysuwem i systemem cichego domykania. Obie szafki posiadają syfon umywalkowy zaprojektowany tak, że nie zabiera on cennego miejsca wewnątrz. Każdy z modeli z pewnością pozwoli na funkcjonalne uporządkowanie niezbędnych w łazience akcesoriów. Podobne duety szafki i umywalki o zredukowanej głębokości znajdziemy w kolekcji ONA.

Wybierając meble do małej łazienki warto decydować się na szafki zamknięte. Otwarte, z widocznymi ustawionymi na nich akcesoriami, będą przytłaczać. Najlepiej, by szafki miały możliwość zawieszenia na ścianie lub wyposażone były w cienkie, wysokie nóżki – dzięki temu przestrzeń zyska dodatkową, wizualną lekkość. Takie rozwiązania znajdziemy właśnie w  kolekcjach ELLA i ONA. Dobrym pomysłem będą także meble łączące funkcje, jak np. lustra z szafkami. Zestaw MINI to szafka podumywalkowa z umywalką oraz szafką z lustrem. Ta ostatnia ma jedynie 14 cm głębokości, dzięki czemu nie przeszkadza w wygodnym korzystaniu z umywalki.

Meble łazienkowe

Sprytne rozwiązania w urządzaniu małej łazienki

Podczas urządzania małej łazienki warto przemyśleć także wybór konkretnych sprzętów. Toalety mają naprawdę różne wielkości. Z pewnością dobrą opcją do niewielkiego wnętrza będzie WC podwieszane. I to z kilku powodów. Do jego montażu możemy wybrać stelaż podtynkowy z regulacją głębokości, taki jak DUPLO WC ONE. Umożliwia on minimalną głębokość zabudowy na poziomie jedynie 8 cm przy częściowym wpuszczeniu rury odpływowej w ścianę lub 12 cm – przy pionowym montażu kolanka odpływowego. Idealnym wyborem do niewielkiej łazienki będzie także krótka, podwieszana miska WC. Wersję compacto znajdziemy m.in. w kolekcjach GAP ROUND, GAP SQUARE, MERIDIAN czy ONA. Modele compacto mają jedynie 48 cm głębokości. Przestrzeń nad zabudową stelaża to natomiast idealne miejsce na dodatkowe szafki. Takie, jak np. ELLA w wersji slim o głębokości 12,6 cm.

Wanna z parawanem- dwa w jednym

Idealnym rozwiązaniem do niewielkiej łazienki jest też wanna z parawanem nawannowym. Jeśli nie mamy możliwości ustawienia modelu, w którym wygodnie wykąpałaby się osoba dorosła, a w domu są dzieci, to warto zdecydować się nawet na małą wannę. W takim przypadku świetną opcją dla dorosłych domowników będzie kąpiel na stojąco, pod prysznicem. Przed zachlapaniem łazienki wodą zabezpieczy parawan CAPITAL dostępny w wersji składanej bądź jednoczęściowej. Szyba pokryta jest powłoką MaxiClean, która ułatwi utrzymanie go w czystości.

Można również przemyśleć zagospodarowanie strefy umywalki. Sprawdzą się tu baterie podtynkowe, w których wszystko to, co zazwyczaj schowane jest w widocznym korpusie, umieszczone zostaje w specjalnej obudowie pod ścianą i przykryte np. płytkami lub specjalną rozetą maskującą. To nie tylko rozwiązanie wyjątkowo estetyczne, ale również oszczędzające miejsce. Znajdziemy je w kolekcjach ONA i INSIGNIA. Inną ciekawą opcją będzie wybór umywalki z półką z serii ONA. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy brakuje nam miejsca na blat. Na półce modelu ONA ustawić można dedykowane akcesoria, które pozwolą na wygodne przechowywanie.

Dobry efekt wizualny

W niewielkiej przestrzeni łazienki wiele możemy osiągnąć sięgając po sprawdzone triki wizualne. Wybór kabiny METROPOLIS z wąskimi profilami i dużą taflą szkła sprawi, że wnętrze nie będzie sprawiało wrażenia nadmiernie podzielonego liniami wyznaczającymi kształt prysznica. Podobny efekt większej przestrzeni uzyskamy decydując się na brodzik zlicowany z poziomem podłogi. Świetnie sprawdzi się tu model PYROS wykonany z materiału STONEX® z ukrytym odpływem. Dostępny jest w kilku rozmiarach i modnej kolorystyce.

Efekt optycznego powiększenia wnętrza uzyskamy wybierając także jasne kolory. Podobne wrażenie wywołają lustrzane, połyskujące powierzchnie, np. w przypadku frontów mebli. Jasne barwy i błyszczące płaszczyzny pięknie odbijają światło, sprawiając, że przestrzeń wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Wśród barw, które mają wpływ na wizualny odbiór wnętrza, prym wiedzie biel. To kolor, który stanowi uniwersalne i ponadczasowe tło dla każdej aranżacji. Jednak nie tylko biała łazienka może się wydać optycznie większa. Wśród jasnych barw dobrze prezentują się także szarości, beże oraz pastele.

Funkcjonalna i piękna mała łazienka jest w zasięgu ręki. Wymaga jednak odpowiedniego doboru wyposażenia oraz przemyślanego projektu. Trud ten z pewnością się opłaci, a my będziemy mogli korzystać z naszej wyjątkowej, małej oazy relaksu.

Jasna łazienka
Udostępnij