Inspiracje

Doceniajmy wodę. Bądźmy Eko- już od dziś. Międzynarodowy dzień toalet

Temat jest niezwykle poważny i niestety- mało poruszany. Oczywiście, jak każdy cieszymy się remontem łazienki, poznawaniem nowych technologii czy wyborem dodatków. I nie wiemy, jak dużo szczęścia mamy.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak żyją i jak radzą sobie Ci, którzy… tej łazienki niestety nie mają? A posiadanie jej jest ogromnym marzeniem-marzeniem nie o pięknie i komforcie, ale o normalnych warunkach życia.

Zabieramy Was w smutną podróż do jeszcze smutniejszych statystyk.

Według danych Światowej organizacji Zdrowia (WHO) 4,5 miliarda ludzi żyje bez bezpiecznych systemów sanitarnych. A co za tym idzie, nie ma komfortu w załatwianiu swoich najbardziej ludzkich, fizjologicznych potrzeb. I możliwości odprowadzania ścieków.

doceniajmy wode Rocalife

Toaleta to przecież nie tylko to, co widzimy, ale cały system kanalizacyjny. To on odpowiedzialny jest za prawidłowe odprowadzanie nieczystości.

Co to jednak znaczy- jak popranie poprawnie być odprowadzane ścieki?

Są do tego cztery kroki:

1.Zamknięcie: ścieki należy umieścić w higienicznej toalecie i przechowywać w zamkniętym zbiorniku uniemożliwiając kontakt z człowiekiem.
2. Transport: ścieki muszą zostać przemieszczone – poprzez system kanalizacyjny lub za pośrednictwem firm zajmujących się wywozem nieczystości – w miejsce, gdzie zostaną poddane oczyszczeniu.
3. Oczyszczenie: ścieki muszą zostać przetworzone tak, aby mogły zostać bezpiecznie wprowadzone do środowiska.
4. Usunięcie lub ponowne użycie: odpowiednio przygotowane ścieki mogą być wykorzystane do wytwarzania energii lub jako nawóz do produkcji żywności. Z ogromnym naciskiem na „odpowiednio przygotowane”

Wszystkie powyższe etapy odbywają się poza nami-mamy ten komfort, że nie zaprzątamy sobie tym głowy.

Tymczasem w innym zakątku świata spragnione dziecko pije wodę. Wodę skażoną bakteriami ze źle odprowadzonych nieczystości. Jest szczęśliwe, swobodne, zatraca się w zabawie z innymi- jak to dziecko. Nieświadome, że właśnie zaraziło się poważną chorobą. I za chwilę zarazi się nią kolejna niewinna istota.

doceniajmy wode Rocalife

W krajach bez kanalizacji ścieki bardzo często trafiają do jezior , rzek, pobliskich zbiorników, z których potem czerpie się wodę… pitną. Zanieczyszczają glebę, która daje życie. To sprzyja szerzeniu się wielu chorób zakaźnych, a zwłaszcza tych związanych z przewodem pokarmowym.

1,8 miliarda ludzi nadal pije wodę pitną bez ochrony przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze ścieków, 892 miliony z nas załatwia się pod tzw „chmurką”.

doceniajmy wode Rocalife

Temat korzystania z toalety nawet w najbardziej rozwiniętych społeczeństwach jest tematem TABU. Dlaczego? Przecież dotyczy wszystkich bez wyjątku.

Jeśli napiszemy, że więcej ludzi ma dostęp do telefonu komórkowego niż do toalety, będziecie zdziwieni? Ale tak jest.

Dlatego tak ważna jest kwestia oszczędności wody- bo dla wielu ludzi na świecie jest to towar deficytowy.

Zadbajmy o to, czego innym brakuje. Szanujmy wodę. Stwórz z nami łazienkę EKO – pamiętaj o nowoczesnych miskach WC Rimless z ekonomicznym spłukiwaniem nawet 2l/4l, oszczędzasz przez łatwiejsze utrzymanie w czystości, używasz mniejszej ilości wody i detergentów. Jeśli masz w łazience bidet- warto pomyśleć o nowoczesnym rozwiązaniu łączącym miskę WC i bidet w jedno- jak Multiclean® lub toaleta myjąca In-wash®.

doceniajmy wode Rocalife

W redukcji przepływu wody w bateriach pomogą perlatory. Dodatkowo, dzięki stosowanemu w bateriach systemowi ColdStart w seriach Insignia, Monodin-N, L20,Atlas, Lanta, można uzyskać znaczną oszczędność wody ciepłej. Odpowiednie ustawienie głowicy baterii ogranicza przypadkowe uruchamianie wody ciepłej kiedy jej nie potrzebujemy, np. podczas płukania szczoteczki do zębów. Dzięki temu nie tylko nie marnujemy energii potrzebnej do ogrzania wody, ale też znacznie wpływamy na zwiększenie żywotności wszelkich urządzeń służących do jej podgrzewania.

doceniajmy wode Rocalife

Wbrew nazwie tego nietypowego święta Dzień Toalet to nie dzień ku czci toalety, ale dzień, w którym powinno budować się świadomość społeczną w kwestii dostępu do toalet.

Święto to przypada na 19 listopada i zostało ustanowione przez ONZ.

doceniajmy wode Rocalife

To dzień , by przypomnieć, że cywilizowany świat w jakim żyjemy…wciąż wymaga pracy i ogromnej pomocy.

Po to by pomagać, w 2010 roku zawiązana została organizacja We Are Water- organizacja non-profit, założona w celu przyczynienia się do rozwiązania problemów wynikających z braku wody i urządzeń sanitarnych na świecie.

Roca poprzez działalność swojej fundacji We Are Water realizuje projekty mające zagwarantować dostęp do czystej wody oraz urządzeń sanitarnych w miejscach gdzie jest on szczególnie utrudniony. Fundacja promuje racjonalne gospodarowanie ograniczonymi zasobami wody i zrównoważony rozwój.

Udostępnij