Inspiracje

Organiczne formy i natura w nowoczesnych umywalkach łazienkowych

Kolekcja Ohtake to świetne dekoracyjne rozwiązanie inspirowane naturą.

Niezależnie od tego, czy projektował budynek użyteczności publicznej, prywatny dom czy przedmiot codziennego użytku, brazylijski architekt Ruy Ohtake realizował charakterystyczną dla siebie wizję, inspirowaną naturą, tworząc formy organiczne, odważne linie przy optymalnym wykorzystaniu materiałów. Projektant urodził się w São Paulo w 1938 roku w rodzinie artystów. Jego matka, Tomie Ohtake, była jedną z wiodących brazylijskich malarek modernistycznych. Wyrósł więc w środowisku artystycznym i od początku instynktownie rozumiał znaczenie dobrego projektu, tworząc piękne przedmioty i przestrzenie, w których wszystkie elementy harmonijnie współgrają i przynoszą radość.

Swoje życie zawodowe rozpoczął w São Paulo w latach 60. XX wieku, w okresie rozkwitu brazylijskiej sztuki i kultury. Zaprojektował ponad 400 projektów architektury kubaturowej, większość z nich w Brazylii, ale nie tylko.

Pasja Ohtake do projektowania zbudowała jego silną pozycję i zaufanie. Specjalizował się zarówno w architekturze jak i projektowaniu produktów zachęcając producentów do współpracy. Roca rozpoczęła z nim przygodę w 2018 roku, w ramach której zaprojektował kolekcję umywalek. „Interesuje mnie tworzenie kształtów, które zaskakują ludzi, które są odważne” — powiedział kiedyś Ohtake. Tak jest z pewnością w przypadku kolekcji umywalek Ohtake, które są magiczne poprzez organiczną, oryginalną formę. Jego zamiłowanie do rzemiosła i ulepszania codziennego życia współgrało również z wizją firmy Roca, umożliwiając owocną współpracę.

Projektant stworzył wyjątkowe umywalki ceramiczne, w technologii FineceramicÒ, uzyskując lekką formę poprzez cienkie ścianki ceramiki w nowej formule. Kolekcja obejmuje dwie umywalki nablatowe o organicznym kształcie, w którym przenikają się obłości i fale. To charakterystyczne cechy tej kolekcji. Jedna jest większa o szerokości 540 cm, a druga mniejsza o szerokości 37,5 cm.

 

Roca Ohtake umywalka w matowej bieli

Potencjał technologii FineceramicÒ pozwolił Ohtake stworzyć plastyczny, niczym nieograniczony projekt. Modele umywalek są więc unikalne, mają organiczne kształty i obłości, przypominające fale. Kolekcja jest inspirowana jajkiem jako jedną z najpiękniejszych form stworzonych przez naturę. „Jajo jest czymś o wyjątkowej jakości, bo przy tak cienkiej skorupce cechuje się dużą wytrzymałością!” stwierdził Ohtake. W rzeczywistości Ohtake dostrzegł podobieństwo między cienką, ale wytrzymałą skorupą jajka do ceramiki w formule FineceramicÒ. Idealne porównanie.

Umywalka fineceramic

Kolekcja jest dostępna w siedmiu kolorach, w tym w nowej matowej czerni. Pozostałe kolory mają naturalne odcienie beżu, kawy czy matowej bieli. Świętnie się komponują z bateriami łazienkowymi w chromie, czerni czy różowym złocie.

Kolory i wykończenia z kolekcji Ohtake korespondują z meblami łazienkowymi i blatami w drewnie, bieli, perle, szarości czy czerni marmuru.

Od początku swojej kariery Ohtake interesował się różnorodnymi formami rzeźbiarskimi i organicznymi, ale fascynowały go też materiały przemysłowe, takie jak beton, który był niezwykle popularny i przeżywał rozkwit w latach 60. i 70. XX wieku. Jego tropikalno-industrialny styl doskonale oddawał kontrast życia we współczesnym świecie. Jednocześnie inspirował się swoim regionem, bujną przyrodą, niepowtarzalnymi krajobrazami swojego kraju i niezrównanym pięknem natury.

Kolekcja Ohtake podkreśla tę równowagę między naturą, a miejskim życiem. Ohtake rozumiał znaczenie cichych rytuałów codziennego życia i sanktuarium łazienki. Doceniał znaczenie i wyjątkowość tego momentu rozpoczynającego i kończącego dzień, niezależnie od tego, czy dotyczy to mieszkańca dużego miasta, czy wiejskiego zacisza.

Jego prace pobudzają zmysły. Przez formę i zaskakującą dynamikę linii aż po materiał użyty do wyrażenia tej formy. Takie właśnie są umywalki Ohtake.

Udostępnij