Inspiracje

Kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś- woda to twoje prawo. Celebruj z nami 22 marca

Woda jest niezbędnym zasobem naturalnym, który zaspokaja podstawowe potrzeby higieny, nawodnienia i odżywiania. Jednak nadal, mimo ogromnego postępu świata, nie jest w zasięgu każdego.

Około 2,1 miliarda ludzi nie posiada bezpiecznego dostępu do wody pitnej, w tym niestety:

  • 423 miliony pozyskuje wodę z niezabezpieczonych studni i źródeł.
  • 152 miliony wykorzystuje nieoczyszczone wody powierzchniowe z jezior, stawów, rzek lub strumieni.

Światowy Dzień Wody ustanowiony na 22 marca  przez zgromadzenie Ogólne ONZ to dzień, który ma na celu budowanie społecznej świadomości, jak ogromny wpływ na świat ma gospodarka wodna.

Corocznie temu świętu przypisywany jest temat przewodni- w 2019 r jest to „ Nie zostawiając nikogo w tyle.”

Przez to hasło ONZ przypomina nam, że dostępna i czysta woda jest podstawowym prawem człowieka i istotną częścią świata, w którym chcemy żyć. Nie możemy iść naprzód jako społeczeństwo globalne, podczas gdy 3 na 10 osób nie ma bezpiecznego dostępu do najważniejszego budulca naszego życia, jakim jest woda.

Ogromną rolę ,aby przyczynić się do podniesienia świadomości deficytu wody oraz dostępu do jej źródeł odgrywa Fundacja We Are Water, która  prowadzi  globalną kampanię uświadamiającą – Ukryte Życie Wody ( The Hidden Life Of  Water).

W tym roku  rozpowszechnia zdeformowaną mapę świata opartą na dostępie mieszkańców każdego kraju do podstawowych źródeł wody pitnej, umożliwiając szybką identyfikację regionów znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji na świecie. Celem akcji jest wsparcie kampanii

„Nie zostawiając nikogo w tyle”. #LeavingNoOneBehind

A jak my możemy przyczynić się do zrównoważonej gospodarki wody na świecie?

Przede wszystkim otaczając się produktami EKO, oszczędzającymi wodę , a często też energię. Wykorzystując rozwój technologiczny możemy przyczynić się światu.

Inteligentne toalety– In-Wash Inspira łączą w sobie funkcję WC, podmywania, a dodatkowo suszenia. W końcu nic  nie zapewni większej higieny niż woda.

Technologia Rimless to bezkołnierzowe rozwiązanie, gdzie dwudzielny system spłukiwania 2 lub 4 litrami wody pozwala na redukcję jej zużycia nawet do 30%. Dostępne w kolekcjach Gap, Nexo, Debba, Inspira, Meridian, Beyond, Carmen, Victoria

W redukcji przepływu wody w bateriach pomogą perlatory.   Działanie perlatora polega na wytworzeniu mieszaniny wodno-powietrznej, zmniejszającej udział wody w strumieniu wypływającym z baterii. Dodatkowo, dzięki stosowanemu w bateriach systemowi ColdStart w seriach  Malva, InsigniaMonodin-NL20,AtlasLanta, można uzyskać znaczną oszczędność wody ciepłej. Odpowiednie ustawienie głowicy baterii ogranicza przypadkowe uruchamianie wody ciepłej kiedy jej nie potrzebujemy, np. podczas płukania szczoteczki do zębów. Dzięki temu nie tylko nie marnujemy energii potrzebnej do ogrzania wody, ale też znacznie wpływamy na zwiększenie żywotności wszelkich urządzeń służących do jej podgrzewania.

Jeśli jesteś wielbicielem kąpieli w wannie , pamiętaj, by  oszczędzać wodę należy napełnić ją do połowy lub do jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać oszczędność nawet do 100 l wody!

Udostępnij