Inspiracje

Dlaczego każdy potrzebuje łazienki dostępnej?

Każdy z nas może mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się. Powodem może być np. kontuzja, dolegliwość krótkoterminowa lub przewlekła. W takiej sytuacji możemy znaleźć się na każdym etapie życia, niezależnie od wieku.

Niepełnosprawność oraz ograniczenia ruchowe kojarzą nam się z osobami na wózkach inwalidzkich lub niedowidzącymi. Prawda jest taka, iż jest to temat, który może dotknąć każdego z nas. Wiele osób, które doznają trudności podczas wykonywania codziennych czynności w łazience nie deklarują niepełnosprawności. Dzieci, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą, osoby starsze często doświadczają dyskomfortu z powodu nieprzystosowanego otoczenia do swoich aktualnych potrzeb. Problem tkwi w niedostosowanej przestrzeni.

 

Świetnym przykładem, jak można ulepszyć produkt, jest znana nam wszystkim walizka, która w swojej początkowej formie nie była wyposażona w kółka. Aż trudno to sobie obecnie wyobrazić.

Wystarczy niewielka zmiana, by produkt był bardziej użyteczny już na zawsze. Mała modyfikacja kształtu, materiału, koloru, wymiarów lub działania produktu może sprawić, że będzie on znacznie bardziej użyteczny.

Niedogodności szczególnie odczuwalne są w łazience, ponieważ indywidualna anatomia użytkownika ma kluczowe znaczenie. Aby stworzyć przestrzeń z prawdziwie uniwersalną dostępnością, potrzebny jest skrupulatny dobór wyposażenia łazienkowego. Umywalki są bardziej funkcjonalne z półkami po bokach wraz z zintegrowanymi uchwytami, które mogą być wykorzystane do zawieszenia ręcznika lub ułatwiają korzystanie z umywalki przez osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Użytkownicy niedowidzący mogą mieć problemy z używaniem niektórych baterii. Rozwiązaniem będzie bateria jednouchwytowa lub bezdotykowa uruchamiana przez elektroniczny czujnik ruchu. Odpowiednia konstrukcja ułatwia korzystanie. Brodziki i wanny (takie jak Roca Stonex® i Surfex®) o właściwościach antypoślizgowych również cechują się wysoką uniwersalnością. Doskonale sprawdzą się przy małych dzieciach, osobach starszych i innych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Z kolei termostatyczne baterie prysznicowe Roca zabezpieczają przed oparzeniem, ponieważ wyposażone są w blokadę temperatury na poziomie 38oC. Wyższe toalety mogą być bardziej komfortowe dla użytkowników, którzy mają trudności ze wstawaniem i siadaniem. Lekkie wolnoopadające deski lub deski WC ze wzmocnionymi zawiasami lub specjalnie wyciętym siedziskiem, także ułatwiają korzystanie z toalety.

Warto rozważyć taką ofertę, ponieważ będzie dobrze dobrana, będzie nam służyć zawsze bez względu na sytuację, w której możemy się znaleźć my lub nasi bliscy.  W przypadku dostępnej architektury, nawet kolor może odgrywać znaczącą rolę. Elementy, które kontrastują z otoczeniem, są łatwiejsze do rozróżnienia dla użytkowników z ograniczoną zdolnością wzroku. Na przykład, czarny profil wzdłuż kabiny prysznicowej może pomóc w jej identyfikacji w przestrzeni. Podobnie jak biały przycisk spłukujący do toalety na ścianie w ciemnym kolorze i odwrotnie.

Jeśli chodzi o materiały, to szczególną uwagę należy zwrócić na osoby z nadwrażliwością dotykową. Dobrym wyborem okazać się może ceramika sanitarna, stal nierdzewna, ABS, Stonex® czy Surfex®.

Rozumiemy dostępność jako synonim osobistej autonomii we wszystkich sferach życia. To zasadnicze, by mieć pewność, że każdą codzienną czynność możemy zrealizować w dowolnym środowisku. Dostępność musi być zagwarantowana w każdej przestrzeni – zarówno prywatnej, jak i publicznej. Użytkownicy od momentu opuszczenia domu, do czasu kiedy do niego wracają, muszą być pewni, że są w stanie dotrzeć do danego miejsca oraz w pełni z niego korzystać. Nasze ulice, budynki i wnętrza powinny być projektowane zgodnie z zasadami projektowania dla wszystkich. Łazienki i przestrzenie toaletowe są zasadniczym ogniwem w tej sekwencji, bez którego niemożliwe jest mówienie o dostępności. Jako społeczeństwo mamy jeszcze długą drogę do przebycia, aby uczynić nasze środowiska bardziej dostępnymi. Ale dzięki każdemu architektowi, który planując przestrzeń ma na uwadze dostępność, dzięki każdemu projektantowi, który pracuje nad dostępnymi produktami, jesteśmy coraz bliżej naszego celu.

O PMMT Arquitectura

PMMT Arquitectura, to biuro projektowe założone przez architektów Patricio Martineza i Maximia Torruella. Specjalizuje się w zaawansowanej architekturze z zakresu opieki zdrowotnej, w której szczególną rolę odgrywają wysoka efektywność i uniwersalne standardy dostępności. Jego cechą charakterystyczną jest silne zaangażowanie w innowacyjność i długoterminowa wizja. Biuro jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Patricio Martinez i Maximia Torruella są twórcami parametrycznej metody Clear Code Architecture®. Jest ona efektem ich głębokiego przekonania o możliwości stworzenia uniwersalnego języka projektowania, który uwzględnia potrzeby każdego człowieka.

Meteroda „Clear Code Architecture”

To pierwsza metoda, której  wykorzystanie gwarantuje tworzenie  dostępnej przestrzeni dla wszystkich. Jest ona wynikiem badań PMMT „Forward Thinking Healthcare  Architecture” analizujących  potrzeby związane z ograniczeniami  użytkowników w różnych miejscach i sytuacjach. W tym celu architekci  definiują trzynaście grup, które  gromadzą wszystkie potrzeby, jakich doświadcza każda osoba  w dowolnej przestrzeni. Metoda  pozwala obiektywnie ocenić poziom  dostępności i pomaga go poprawić.

Udostępnij