Dlaczego każdy potrzebuje łazienki dostępnej?

Każdy z nas może mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się. Powodem może być np. kontuzja, dolegliwość krótkoterminowa lub przewlekła. W takiej sytuacji możemy znaleźć się na każdym etapie życia, niezależnie od wieku.

Niepełnosprawność oraz ograniczenia ruchowe kojarzą nam się z osobami na wózkach inwalidzkich lub niedowidzącymi. Prawda jest taka, iż jest to temat, który może dotknąć każdego z nas. Wiele osób, które doznają trudności podczas wykonywania codziennych czynności w łazience nie deklarują niepełnosprawności. Dzieci, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą, osoby starsze często doświadczają dyskomfortu z powodu nieprzystosowanego otoczenia do swoich aktualnych potrzeb. Problem tkwi w niedostosowanej przestrzeni.

Świetnym przykładem, jak można ulepszyć produkt, jest znana nam wszystkim walizka, która w swojej początkowej formie nie była wyposażona w kółka. Aż trudno to sobie obecnie wyobrazić.

Wystarczy niewielka zmiana, by produkt był bardziej użyteczny już na zawsze. Mała modyfikacja kształtu, materiału, koloru, wymiarów lub działania produktu może sprawić, że będzie on znacznie bardziej użyteczny.

Warto rozważyć taką ofertę, ponieważ będzie dobrze dobrana, będzie nam służyć zawsze bez względu na sytuację, w której możemy się znaleźć my lub nasi bliscy.  W przypadku dostępnej architektury, nawet kolor może odgrywać znaczącą rolę. Elementy, które kontrastują z otoczeniem, są łatwiejsze do rozróżnienia dla użytkowników z ograniczoną zdolnością wzroku. Na przykład, czarny profil wzdłuż kabiny prysznicowej może pomóc w jej identyfikacji w przestrzeni. Podobnie jak biały przycisk spłukujący do toalety na ścianie w ciemnym kolorze i odwrotnie.

Jeśli chodzi o materiały, to szczególną uwagę należy zwrócić na osoby z nadwrażliwością dotykową. Dobrym wyborem okazać się może ceramika sanitarna, stal nierdzewna, ABS, Stonex® czy Surfex®.

Rozumiemy dostępność jako synonim osobistej autonomii we wszystkich sferach życia. To zasadnicze, by mieć pewność, że każdą codzienną czynność możemy zrealizować w dowolnym środowisku. Dostępność musi być zagwarantowana w każdej przestrzeni – zarówno prywatnej, jak i publicznej. Użytkownicy od momentu opuszczenia domu, do czasu kiedy do niego wracają, muszą być pewni, że są w stanie dotrzeć do danego miejsca oraz w pełni z niego korzystać. Nasze ulice, budynki i wnętrza powinny być projektowane zgodnie z zasadami projektowania dla wszystkich. Łazienki i przestrzenie toaletowe są zasadniczym ogniwem w tej sekwencji, bez którego niemożliwe jest mówienie o dostępności. Jako społeczeństwo mamy jeszcze długą drogę do przebycia, aby uczynić nasze środowiska bardziej dostępnymi. Ale dzięki każdemu architektowi, który planując przestrzeń ma na uwadze dostępność, dzięki każdemu projektantowi, który pracuje nad dostępnymi produktami, jesteśmy coraz bliżej naszego celu.

O PMMT Arquitectura

PMMT Arquitectura, to biuro projektowe założone przez architektów Patricio Martineza i Maximia Torruella. Specjalizuje się w zaawansowanej architekturze z zakresu opieki zdrowotnej, w której szczególną rolę odgrywają wysoka efektywność i uniwersalne standardy dostępności. Jego cechą charakterystyczną jest silne zaangażowanie w innowacyjność i długoterminowa wizja. Biuro jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Patricio Martinez i Maximia Torruella są twórcami parametrycznej metody Clear Code Architecture®. Jest ona efektem ich głębokiego przekonania o możliwości stworzenia uniwersalnego języka projektowania, który uwzględnia potrzeby każdego człowieka.

Powiązane produkty

Dostępna Łazienka

Miska WC podwieszana

360 x 700

Cena netto zł : 670 zł