Dyskretny urok brodzika płaskiego. Co musisz wiedzieć o jego montażu?

14/04/2022

Prysznic to rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu, maksymalne wykorzystanie przestrzeni i ograniczenie zużycia wody. Bazą dla prysznica jest dopasowany i odpowiednio zainstalowany brodzik. Zarówno w nowych, jak i poddawanych renowacji łazienkach bardzo dobrze sprawdza się konstrukcja płaska, która dyskretnie wkomponowuje się w aranżację wnętrza. Jak wygląda jej montaż?

Płaski brodzik stanowi optymalny wybór zwłaszcza dla zwolenników niezwykle modnych obecnie, oszczędnych form. Można go zainstalować tak, aby był zlicowany z powierzchnią podłogi. Dzięki temu, subtelnie wpisuje się w przestrzeń łazienki. Poza atrakcyjnym designem to również wygoda użytkowania – nie trzeba wchodzić na podwyższenie, żeby wziąć kąpiel, co jest bardzo istotne np. dla osób starszych i niepełnosprawnych. To także dobra alternatywa dla odpływu liniowego, którego montaż jest skomplikowany, wymaga fachowej wiedzy, zastosowania odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej oraz dużej precyzji. Konieczne jest tu także zachowanie właściwych spadków. W porównaniu do odpływu liniowego, brodzik płaski, dzięki swojej konstrukcji zapewnia natomiast doskonałe parametry w tym zakresie.

 

Sprawny montaż bez problemów

 

Metamorfoza łazienki - Sztuka grecka, część 1 - YouTube

 

Najlepiej sięgnąć po kompletne, gotowe do montażu zestawy, zawierające wszystkie niezbędne elementy – płaski brodzik z fabrycznie ukształtowanym spadkiem i dopasowanym syfonem – co przyspiesza prace montażowe. Warto zwrócić uwagę na ultrapłaski (wysokość mniej niż 45 mm) model kompozytowy Terran STONEX® marki Roca. Może on być zamocowany bezpośrednio na posadzce i np. zlicowany z płytkami, dzięki czemu powstaje wygodne, bezprogowe wejście do strefy prysznicowej.

 

Zazwyczaj brodzik płaski montuje się w rogu przy ścianie łazienki, jednak często jest też umieszczany we wnękach, między dwiema ścianami. Przy instalacji na piętrze budynku, zwłaszcza w przypadku starszych obiektów, trzeba wziąć pod uwagę nośność stropu (brodzik będzie ważył jednak i tak mniej, niż napełniona wodą wanna). Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie, czy możliwe będzie podłączenie odpływu do kanalizacji – czasem znajduje się ono bowiem na poziomie posadzki, a przy płaskim brodziku, aby wykonać takie podłączenie, konieczne jest najpierw podkucie, a dopiero następnie wpuszczenie odpływu poniżej posadzki.

 

Przy montażu w nowym budynku mamy więcej możliwości ustawienia kabiny prysznicowej. W przypadku renowacji, nieckę najlepiej umieścić zaś tam, gdzie znajdowała się poprzednia lub też nieznacznie ją przesunąć, uwzględniając przy tym pozycję wlotu kanalizacyjnego oraz otworu odpływowego. Kluczowe jest przygotowanie podłoża pod montaż, które musi być równe (aby to sprawdzić, należy się posłużyć poziomicą). Płaski brodzik kompozytowy Terran STONEX® nie posiada kłopotliwych w regulacji nóżek – jest wyposażony w fabrycznie ukształtowany spadek, więc wystarczy ustawić go na równej powierzchni.

 

Kolejnym istotnym aspektem jest właściwe wykonanie gniazda pod syfon. Głębokość i wymiary takiego otworu powinny być dostosowane do zamocowania specjalnego syfonu o zredukowanej wysokości, ukształtowanego tak, aby możliwy był płaski montaż (na poziomie posadzki). Dla brodzika Terran STONEX® głębokość otworu powinna wynosić 80 mm od jego dna.

 

 

Znajdujący się w brodziku otwór odpływowy musi się pokrywać z otworem w syfonie – w Terran STONEX® środek odpływu znajduje się na przecięciu linii oddalonych równolegle od krawędzi wyrobu. Po zamontowaniu syfonu wraz z uszczelką do odpływu, następnym ważnym krokiem jest skontrolowanie jego szczelności, żeby zawczasu wykryć i wyeliminować ewentualne przecieki. Aby to zrobić, do syfonu należy nalać wodę, a następnie lekko unieść go w górę i sprawdzić, czy w miejscu połączenia z rurą odpływową nie dochodzi do wycieków. Jeśli wszystko jest w porządku, to można przystąpić do nakładania zaprawy klejowej, którą rozprowadza się na całym podłożu za pomocą grzebienia, a następnie ustawienia brodzika. W zależności od wytycznych montażowych, konieczne może być zachowanie między produktem, a krawędzią płytek ok. 3 mm szczeliny dylatacyjnej,  w którą mocuje się tymczasowo kliny dystansowe.

 

Po związaniu i wyschnięciu zaprawy (z reguły ok. 2 godziny), dobrą praktyką jest ponowne sprawdzenie płaszczyzny z wykorzystaniem poziomicy. Następnie można przejść do instalacji kratki odpływowej oraz uszczelnienia krawędzi wokół brodzika z użyciem silikonu sanitarnego.

 

Funkcjonalna przestrzeń bez barier

 

Po upływie 24 godzin od zakończenia montażu brodzik jest gotowy do użytkowania. W przypadku modelu Terran STONEX®, dzięki bardzo trwałej warstwie wierzchniej wykonanej z żywicy, nie są potrzebne żadne dodatkowe czynności zwiększające jego odporność (jak np. impregnacja). Powierzchnia produktu jest bardzo gładka, tym samym higieniczna i cechuje się niską porowatością, co zapobiega gromadzeniu się bakterii i ułatwia utrzymanie go w czystości. Jednocześnie jest antypoślizgowa, a fabrycznie wykonany spad zapewnia właściwy odpływ wody. Brodzik z konglomeratu można docinać w wyznaczonych strefach, co pozwala na idealne dopasowanie wymiarów do naszych potrzeb i specyfiki łazienki.

 

Wybór odpowiedniego brodzika to bardzo ważny aspekt aranżacji nowoczesnych wnętrz łazienkowych. W ofercie Roca, poza modelem Terran STONEX®, znajdziemy również szeroką gamę innych płaskich brodzików charakteryzujących się efektownym designem, takich jak np. minimalistyczny Aeron czy elegancki Ignis. Ich dyskretna konstrukcja może wyróżniać się w przestrzeni tylko swoim kolorem i strukturą, doskonale wpisując się w całość kompozycji. Dla estetyki i szczelności produktu przez cały czas jego użytkowania, niezbędny jest raz, a za to dobrze wykonany montaż. Dzięki niemu, można zapomnieć o barierach architektonicznych i w pełni cieszyć się z relaksujących chwil spędzonych pod prysznicem.

Zobacz katalog brodzików prysznicowych Stonex