Porady

Wysokość ma znaczenie – jak montować miski WC, umywalki, meble i prysznice?

Zapoznanie się z tym, jaka powinna być właściwa wysokość toalety, mebli łazienkowych czy akcesoriów jest niezbędne, by stworzyć komfortową i funkcjonalną łazienkę.

Zapoznanie się z tym, jaka powinna być właściwa wysokość toalety, mebli łazienkowych czy akcesoriów jest niezbędne, by stworzyć komfortową i funkcjonalną łazienkę. Tym bardziej, że jest to przestrzeń, w której wyjątkowo istotne są wygoda i bezpieczeństwo. Przestrzeganie zasad ergonomii zapewni sprawny i łatwy dostęp do wszystkich części łazienki, uwzględniając także potrzeby osób starszych i z niepełnosprawnościami.

 

(Na zdjęciu: Szafka podumywalkowa Ella z umywalką, kabina prysznicowa Metropolis, brodzik Pyros, miska WC Ona)

Łazienka w stylu minimalistycznym.

Na jakiej wysokości zamontować miskę WC?

Miski WC to kluczowe elementy każdej łazienki. Standardowa, najbardziej komfortowa dla użytkowników wysokość toalety bez deski WC z pokrywą, wynosi 40 cm od podłogi do krawędzi sedesu. Dotyczy to zarówno toalet stojących, jak i wiszących, montowanych na ścianie. Dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością w kolekcji Access oferujemy kompakt WC o wyższej wysokości (48 cm), który ułatwia wstawanie. W przypadku toalet podwieszanych montowanych w łazienkach osób starszych lub z niepełnosprawnością, warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu wysokości szpilek do montażu stelaża podtynkowego, tak by krawędź miski WC mogła znaleźć się na właściwym poziomie.

 

(Na zdjęciu: Miska WC z linii Access oraz poręcze z kolekcji Access Comfort.)

Właściwa wysokość miski WC to klucz do urządzenia komfortowej łazienki dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Jaka jest właściwa wysokość zamontowanego bidetu?

Wysokość bidetu powinna być taka sama co zamontowanej obok toalety. W obu przypadkach zaleca się pozostawienie co najmniej 15-20 cm wolnej przestrzeni po bokach. Dla łatwego i wygodnego dostępu do urządzeń, warto również pozostawić 60-70 cm wolnej przestrzeni z przodu.

 

 

(Na zdjęciu: Miska WC i bidet z kolekcji Ona)

Właściwy montaż miski WC i bidetu.

Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka i szafka podumywalkowa?

Umywalka to kolejny niezwykle istotny punkt w procesie aranżacji łazienki. Wysokość montażu umywalki nie powinna być zbyt niska, ponieważ może powodować bóle pleców. Jeśli jest zbyt wysoka, podczas użytkowania woda może spływać po łokciach, co z pewnością wpłynie na komfort. Odpowiednia wysokość umywalki dla większości osób wynosi 85 cm od podłogi, a dla osób wysokich – 90 cm. W przypadku montażu umywalek nablatowych, trzeba przewidzieć , ze szafka, na której stoją, powinna być odpowiednio niżej zamontowana.

 

 

(Na zdjęciu: Szafka podumywalkowa Gap Pro z umywalką w wersji unik, lustro Iridia oraz bateria umywalkowa Naia)

Jeśli instalujesz dwie umywalki na tym samym blacie, pozostaw odległość od 60 do 90 cm między środkami obu mis. Dzięki temu, dwie osoby korzystające z nich jednocześnie nie będą sobie przeszkadzały.

 

 

(Na zdjęciu: Nablatowa umywalka Tura i podtynkowa bateria umywalkowa Ona w wykończeniu czarny mat)

Przestronna łazienka dla dwojga.

Odpowiednia wysokość umywalki to nie wszystkie parametry, które należy przemyśleć. Wśród rozwiązań, które warto wziąć po uwagę, jest pozostawienie 70 cm wolnej przestrzeni przed umywalką oraz zapewnienie dodatkowego miejsca dla użytkowników na wózkach inwalidzkich. Obecne przepisy sugerują, że wolna przestrzeń pod umywalką nie powinna wynosić mniej niż 70 cm wysokości.

 

 

(Na zdjęciu: Umywalka z kolekcji Access)

Funkcjonalna łazienka przystosowana do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Jak stworzyć komfortową kabinę prysznicową?

Komfort podczas korzystania ze strefy prysznica jest częstym zmartwieniem użytkowników. Dlatego kabina powinna być wystarczająco duża, aby umożliwiała wygodną kąpiel bez ryzyka uderzenia w ścianę bądź szklaną przegrodę kabiny. Jednym z popularniejszych wymiarów kabin jest 80×80 cm, ale w Roca proponujemy wiele innych rozmiarów. Wśród nich coraz chętniej wybierane są większe modele, które pozwalają na komfortową kąpiel w stylu wellness.

 

 

(Na zdjęciu: Kabina ze ścianką prysznicową walk-in District)

Na jakiej wysokości montować deszczownicę?

Optymalna wysokość montażu deszczownic to 200-220 cm nad podłogą. Pozwala to na swobodne korzystanie z prysznica bez konieczności unikania przeszkód i zapewnia odpowiednie pokrycie ciała strumieniem wody. Standardowa wysokość baterii prysznicowej, która zapewni komfortowy dostęp wynosi 110 cm nad podłogą.

 

 

(Na zdjęciu: Deszczownica Rainsense)

Ponadczasowy wygląd łazienki oraz wyjątkowy komfort zapewni odpowiednia deszczownica.
Ponadczasowy wygląd łazienki oraz wyjątkowy komfort zapewni odpowiednia deszczownica.

Prysznic z regulowaną wysokością

Kiedy z tej samej łazienki korzystają osoby o różnym wzroście, w tym dzieci, idealnym rozwiązaniem będą regulowane prysznice. Kolumny prysznicowe Roca, jak Atlas, Victoria Plus, Victoria-T Plus, Vega czy Vega Plus, posiadają teleskopową regulację drążka, a tym samym umożliwiają zmianę wysokości głowicy prysznicowej. Natomiast zestawy prysznicowe z drążkiem, jak Stella czy Plenum, pozwalają na umieszczenie słuchawki na różnej wysokości i w różnych pozycjach.

 

 

(Na zdjęciu: Kolumna prysznicowa Vega)

Wysokość deszczownicy może być regulowana.

Jaka powinna być wysokość kabiny prysznicowej?

Standardowa wysokość kabin prysznicowych to 195 cm, ale ścianki z kolekcji Metropolis-N mają 200 cm wysokości, co sprawdzi się szczególnie w przypadku użytkowników o wysokim wzroście. Odpowiednio dopasowana wysokość kabiny oraz ergonomiczny brodzik pozwolą stworzyć wymarzoną strefę prysznica.

 

 

(Na zdjęciu: Kabina prysznicowa Metropolis-N)

Wyjątkowy design i ponadprzeciętna funkcjonalność tworzą wymarzoną łazienkę

Na jakiej wysokości montować akcesoria łazienkowe?

Akcesoria to integralna część każdej łazienkowej aranżacji, która podnosi jej funkcjonalność i komfort. Na jakiej wysokości montować akcesoria, by najlepiej spełniały swoje zadania? Dla dorosłego o średnim wzroście wieszak na ręczniki w formie drążka lub haczyka, powinien być umieszczony 120-130 cm nad podłogą. Półki ścienne z wieszakiem na ręczniki montujemy wysoko, zazwyczaj na wysokości 170-180 cm. Dzięki temu unikniemy przypadkowego uderzenia w nie głową.

 

 

(Na zdjęciu: Dodatki łazienkowe z linii Hotel’s)

Odpowiednio dobrane akcesoria dynamizują aranżację łazienki.

(Na zdjęciu: Półka ścienna z wieszakiem na ręczniki z kolekcji Victoria)

Sprytne rozwiązania do przechowywania i suszenia ręczników.

Na jakiej wysokości montować lustra nad umywalką?

Wysokość montażu lustra w łazience będzie zależała od jego kształtu i wzrostu użytkowników łazienki. Aby lustro spełniało swoje funkcje, powinno odbijać górną część ciała oraz głowę. Idealnie, gdy umieszczone jest 35 cm nad szafką umywalkową bądź umywalką, lub też 15 cm nad górną krawędzią standardowej baterii umywalkowej. Warto pamiętać, że jeśli lustro znajdzie się zbyt blisko umywalki, będzie regularnie zachlapywane wodą.

 

 

(Na zdjęciu: Lustro Luna Frame, umywalka Inspira, umywalkowa bateria stojąca Cala w wykończeniu czarny mat)

Odpowiednia wysokość montażu lustra nad umywalką.

Inne akcesoria montowane na ścianie, w tym dozowniki mydła i uchwyty na szczoteczki do zębów, powinny być umieszczone 12-15 cm od najwyższej części umywalki.

 

 

(Na zdjęciu: Dodatki łazienkowe Hotel’s w czarnym wykończeniu)

Minimalistyczna i wygodna łazienka.

Trzymając się naszych porad, twoja wymarzona łazienka będzie wyjątkowym miejscem komfortu i bezpieczeństwa, dostępnym dla wszystkich członków rodziny.

Udostępnij