Porady

Nowe trendy w wyposażeniu łazienek 2024 – łazienka jako przestrzeń prywatności

Marisa Santamaría, badaczka globalnych trendów w designie i innowacjach

Łazienka jest coraz częściej postrzegana jako centrum dobrego samopoczucia, designu i innowacji. Łączy w sobie technologię, nowoczesne materiały i funkcje, które zmieniają jakość codzienności. W miarę transformacji naszego życia, zmianie ulega również nasze bezpośrednie i intymne otoczenie oraz sposób projektowania wnętrz.

Łazienka to przestrzeń, która znacząco wpływa na nasze codzienne życie, zarówno w kontekście technologii, jak i zmysłów. Coraz bardziej doceniamy jej szczególne znaczenie jako przestrzeni relaksu, która jest związana z utrzymaniem psychicznego i fizycznego balansu.

Dzisiejsza łazienka odzwierciedla ewolucję ludzkości, a nowe nawyki, style i sposoby życia wpływają na nasze emocje.

Poznajmy najważniejsze trendy w łazienkach na 2024 rok:

  1. Łazienka zmysłowa
  2. Łazienka przestrzeń inspiracji
  3. Łazienka naturalna
  4. Łazienka dla każdego
  5. Łazienka pełna ciepła

5 typów łazienek

1. Łazienka zmysłowa

Nowe zmysłowe trendy na rok 2024

Powierzchnie, których dotykamy, dźwięk wody, który słyszymy, a także tekstury i odbicia, które obserwujemy – wszystkie one uruchamiają nasze zmysły. Dobrze zaprojektowana łazienka może poprawić samopoczucie i sprawić, że poczujemy się zrelaksowani.

Materiały inspirowane naturą, takie jak występujące w kolekcji Ona firmy Roca, a także architektoniczne kształty i charakterystyczne powierzchnie kolekcji Tura, aktywują nasze zmysły. Wanna Raina sprzyja relaksacji i dobremu samopoczuciu. Dotykając brodzik Cratos lub wannę Ariane wyczujemy ich delikatnie szorstką powierzchnię, podczas gdy brodzik Pyros ma miękką, przypominającą drobny piasek teksturę. Nasze materiały oferują pełne doświadczenie dotykowe.

2. Łazienka przestrzeń inspiracji

Trendy 2024 – technologia i ekologia

Nowe, projektowane zgodnie ze światowymi trendami urządzenia łazienkowe umożliwiają lepszą kontrolę nad zużyciem wody, tworząc zupełnie unikalne doświadczenia. Skupiają się na optymalizacji zasobów, zwłaszcza wody oraz tworzą imersyjne przestrzenie wykorzystując w tym celu harmonijne kolory i ambientowe oświetlenie.

Z jednej strony łazienka jest centrum osobistej refleksji. Z drugiej – musi być funkcjonalna i zorganizowana, z licznymi szufladami, półkami i przegródkami, które sprzyjają wewnętrznej równowadze. Doświadcz nowego, innego spojrzenia na łazienkę dzięki inspirującej aurze, którą ze sobą niesie.

Baterie z kolekcji Ona świetnie odbijają ten trend. Dostępne w zaskakujących kolorach i ponadczasowym wzornictwie, łączą kreatywność i zrównoważony rozwój. Podobne walory reprezentuje armatura z kolekcji Naia i Cala. Meble łazienkowe w seriach Ella, Gap Pro i Tura ze swoimi nietypowymi kolorami i innowacyjnymi rozwiązaniami przechowywania również podążają za tym trendem. Dodatkowe, nieoczekiwane w łazience doświadczenia dotykowe tworzą zastosowane w kolekcji Tura materiały, takie jak korek czy filc. To nie tylko łazienkowy trend na rok 2024, ale sposób myślenia, który powinien pozostać z nami na lata.

3. Łazienka naturalna

Trendy łazienkowe 2024 – wewnętrzne ogrody i ręcznie wytwarzane materiały

Wykorzystanie naturalnych materiałów pozwala nam nawiązać kontakt z naturą. Świetnie sprawdzą się tu materiały przypominające kamień, powierzchnie ceramiczne i tworzywa przywołujące doświadczenie kontaktu z przyrodą. Te naturalne elementy nawiązują do ludzkich początków i pradawnych związków z przodkami, podobnie jak rzemiosło i ceramika.

Czy łazienka to dobre miejsce na łączenie jej z naturalną zielenią? Zdecydowanie! To centralny punkt domu lub biura, gdzie wszystkie działania zatrzymują się i w końcu możemy doświadczyć upragnionej chwili spokoju.

 Kolekcje Ona i Tura oddają te trendy łazienkowe projektami zakorzenionymi w naturze i krajobrazie. Ich kształty i wykorzystane materiały są inspirowane śródziemnomorskim stylem życia i jego bliskimi relacjami z otoczeniem. Meble i akcesoria wykonane są w 100% z naturalnych materiałów ceramicznych, tkanin, filcu, korka oraz odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna, tworząc mocne powiązanie z rękodziełem.

Kolekcja Ohtake, z umywalkami nablatowymi oraz lustrem Luna w ramie, wprowadzają organiczne kształty do łazienki, łącząc nas z naturą. Meble z kolekcji Beyond i Reef prezentują urok przytulnego drewna w wykończeniach dąb i jasny dąb.

4. Łazienka dla każdego

Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa w przestrzeniach zgodnie z trendami na rok 2024 staje się coraz ważniejsze dla każdego, nie tylko w miejscach publicznych, ale również w naszych domach. W którymś momencie życia wszyscy możemy doświadczyć pewnych ograniczeń. Dlatego przestrzenie muszą być dostosowane do różnych etapów w życiu ludzi i różnych ich możliwości.

Trendy na rok 2024 określają nowe standardy przy projektowaniu każdego elementu łazienki, z uwzględnieniem ich komfortu, bezpieczeństwa i estetyki. Warto sięgnąć po takie rozwiązania, jak powierzchnie antypoślizgowe, kontrastujące kolory, zróżnicowane wysokości czy zintegrowane inteligentne technologie.

Zgodnie z tym trendem, kolekcje Access i Access Comfort sprawiają, że łazienka staje się miejscem komfortu i pewności także dla osób o ograniczonej mobilności. Bezprogowe kabiny prysznicowe, które ułatwiają wejście, podwyższone toalety, dostosowane umywalki, poręcze, krzesła prysznicowe oraz inne produkty połączone z wyrafinowanym designem pomagają tworzyć przestrzenie dostępne dla każdego.

5. Łazienka pełna ciepła

W trendach łazienkowych ma rok 2024 ciepło i komfort idą w parze. Nic więc dziwnego, że kolorem roku Pantone został PEACH FUZZ 13-1023, odcień wyjątkowo miękki i aksamitny. Projektowanie takiej łazienki oznacza tworzenie przyjaznej przestrzeni, w której tekstury, kolory i elementy wyposażenia tworzą aurę sprzyjającą dobremu samopoczuciu i odpoczynkowi. Kolor jest jednym z głównych motywów aranżacyjnych w ciepłych wnętrzach kąpielowych, w których odcienie, takie jak brzoskwinia, śliwka czy mango, stanowią główny trend. 

Meble Tura w kolorze terakoty oraz dodatki z korka, drewna i tkaniny tworzą przytulne przestrzenie. Elegancki i minimalistyczny design dodatków łazienkowych z kolekcji Ona emanuje spokojem, podczas gdy różnorodność wykończeń baterii Ona tworzy harmonijny kontrast z owocowymi kolorami dominującymi w tym pełnym naturalnego ciepła trendzie.

Udostępnij