Inspiracje

Łazienki Roca na Wieży Eiffla – czerwony hołd dla symbolu Paryża

Monument projektu Gustave’a Eiffla jest niezmiennie symbolem Francji i atrakcją turystyczną przyciągającą co roku ponad 7 milionów odwiedzających.

57 metrów nad Polem Marsowym, wewnątrz najsłynniejszej na świecie konstrukcji z żelaza znajdują się dwie spośród najwspanialszych przestrzeni dodanych po odnowieniu Wieży Eiffla- pawilony Eiffel i Ferrié. Stanowią połączenie metalu i przyprawiających o zawrót głowy podłóg z półprzezroczystego szkła, a za ich projekt odpowiada ceniona firma architektoniczna Moatti-Rivière.

Wieży Eiffla

Pierwsza od 30 lat renowacja głównego symbolu Paryża zakończyła się w 2014 roku. W jej ramach powstały innowacyjne przestrzenie Roca podkreślające tożsamość marki oraz trwałość i ekologiczność firmowych produktów do łazienek. Projekt ten szybko stał się jedną z najważniejszych renowacji minionej dekady, wykorzystano w nim emblematyczne modele i kolekcje, a w efekcie uzyskano połączenie współczesnego wzornictwa i wysokiej wydajności energetycznej.

Znajdujący się na pierwszym piętrze pawilon Eiffel obejmuje salę konferencyjną na 300 osób i jest pierwszą przestrzenią na tej wieży, w której wykorzystano pełną gamę produktów Roca, w tym ceramikę sanitarną, baterie, elementy instalacji i przyciski sterujące. Pawilon otaczają ściany w kolorze jasnej czerwieni weneckiej, z którą doskonale kontrastuje biel pisuarów, toalet i umywalek Roca. Ten wyrazisty odcień ścian był pierwotną barwą całej wieży, o czym wielu odwiedzających nie wie. Fakt ten zainspirował nadzorującego projekt architekta Alaina Moattiego, który postawił na dialog między czerwienią i bielą, wykorzystując kontrast zaokrąglonych i prostych linii umywalki Amberes i toalety Meridian w wersji podwieszanej.

Łazienki Roca na Wieży Eiffla -Meridian i Diverta
Łazienki Roca na Wieży Eiffla - Meridian
Łazienki Roca na Wieży Eiffla -toaleta Meridian i umywalka

 

Dwupoziomowy pawilon Ferrié to miejsce nastawione na potrzeby odwiedzających, w którym znajduje się niewielka przestrzeń handlowa, restauracje, sala projekcyjna i przestrzeń wystawowa na wolnym powietrzu z miejscami do wypoczynku. To, że każdy odwiedzający będzie miał dostęp do tego miejsca, stanowiło wyzwanie podczas projektowania łazienek, ponieważ musiały się one cechować najwyższym stopniem trwałości i odporności. W tym przypadku Moatti postawił na specjalny zestaw złożony z wybranych produktów spośród współczesnych kolekcji Roca( Diverta, Meridian). Umywalka Diverta oraz toaleta Meridian w wersji podwieszanej zostały pokryte wyrazistą czerwienią, aby oddać hołd pierwotnemu projektowi mitycznej wieży Gustave’a Eiffla, która stanowiła symbol Wystawy Światowej w 1889 roku.

Wieżę odwiedza co roku przeszło 7 milionów osób, więc udział w tak ważnym projekcie oznaczał nie tylko docenienie roli firmy Roca w branży wzornictwa łazienek, lecz również potwierdzenie jej pozycji jako jednej z najważniejszych marek pod względem jakości, bezpieczeństwa i ekologii w zakresie ceramiki sanitarnej, akcesoriów łazienkowych i baterii.

Co oczywiste w tak niezwykłym projekcie, wszystkie produkty Roca wybrane przez pracownię Moatti-Rivière do zastosowania na Wieży Eiffla spełniają najwyższe wymagania związane z łatwością dostępu i wpływem na środowisko. Był to warunek sine qua non udziału w renowacji jednego z najpopularniejszych monumentów na świecie, który wymagał dostosowania do potrzeb XXI wieku.

Udostępnij