Inspiracje

Łazienka przyjazna dzieciom

Sposoby na łazienkę wystarczająco bezpieczną dla dzieci i wciąż stylową dla dorosłych

Nawet najbardziej precyzyjne plany rodziców biorą w łeb, gdy na świecie pojawia się dziecko… Rzeczywistość, którą znamy, zmienia się diametralnie, a my musimy się do niej dostosować w zawrotnym tempie. Tak też jest w przypadku… łazienki. To, co kiedyś było prywatną przestrzenią dla dwojga, nagle staje się miejscem także dla małych rączek i stópek. I nie o samą przestrzeń chodzi. Ci nowi domownicy mają często diametralnie różne potrzeby od nas dorosłych. Nadchodzi moment, w którym musimy tę naszą starannie zaprojektowaną łazienkę zupełnie przearanżować, tak, by była nie tylko bezpieczna dla naszych pociech, ale też funkcjonalna dla wszystkich domowników. Na szczęście istnieje wiele łatwych sposób na to, by nasza łazienka spełniała oba te warunki.

Rozwiązania antypoślizgowe

Dla większości dorosłych ciepła kąpiel to okazja do odrobiny relaksu po ciężkim dniu i złapania chwili dla siebie. Jakże inaczej rozumieją taką kąpiel małe dzieci! To dla nich zaproszenie do najlepszej zabawy w pianie, chlapania, skakania i pluskania. Aby taka zabawa była w pełni bezpieczna, a opiekunowie spokojni, powinniśmy nie tylko zachować – co oczywiste – szczególną ostrożność, ale także zadbać o wybór odpowiednich powierzchni. Odpowiednich, czyli w tym wypadku antypoślizgowych. To właśnie one pomogą nam zapobiec upadkom naszych małych szaleńców.

Jeszcze nie tak dawno zmuszeni byliśmy wkładać do wanny taśmy samoprzylepne lub maty z tworzyw sztucznych, które – choć w jakimś stopniu na pewno skuteczne – były mało estetyczne i niezbyt higieniczne. Dziś na szczęście istnieje już wiele rozwiązań, które są zarówno ładne, jak i bezpieczne. Wystarczy wybrać wannę wykonaną z materiałów takich jak Stonex® lub Surfex®. To produkty z antypoślizgową powierzchnią, która zapewni maksymalne bezpieczeństwo nie tylko najmłodszym domownikom, a różnorodność struktur, modeli i kształtów – niebywałą estetykę. Wanny te wyróżnia także wysoka odporność na działanie standardowych środków chemicznych użytkowanych w łazienkach oraz na promieniowanie UV. Co więcej gładka powierzchnia zapobiega gromadzeniu się bakterii i ułatwia utrzymanie produktu w czystości.

(Na zdjęciu: Wanna wolnostojąca z kolekcji Beyond

Dodatkowa przestrzeń

Wszystkie te zabawki do wanny, ręczniki superbohaterów, wiaderka, czy nawet okularki do wody są oczywiście fantastyczne dla dzieci, ale… ostatnią rzeczą, o jakiej marzą rodzice, to nadepnięcie na nie, bądź potknięcie się o nie, kiedy już wreszcie będą mieli tę łazienkę tylko dla siebie. Zatem… trzeba zyskać przestrzeń. Potrzebujemy niezliczonej ilości szafek i szuflad, ale też.. optycznego powiększenia naszej łazienki, która siłą rzeczy nieco nam się skurczyła. Jak osiągnąć taki efekt? Bardzo prosto! Warto pomyśleć o montażu szafek z umywalkami, a najlepiej też z lustrami. Tak kompaktowe meble nie tylko sprawią, że nasza łazienka wizualnie stanie się bardziej przestronna, ale pozwolą nam bezpiecznie przechowywać wszystkie przybory toaletowe i w pełni wykorzystać przestrzeń nad umywalką. Wszystkie szafki Roca zostały zaprojektowane tak, by ułatwić przechowywanie nawet bardziej masywnych przedmiotów i w pełni wykorzystać ich pojemność. Ciekawym rozwiązaniem będzie także kolumna o regulowanej wysokości, którą można zainstalować w dowolnym miejscu. Z takimi produktami chaos generowany przez naszych najmłodszych domowników nam niestraszny.

(Na zdjęciu: szafka z umywalką z kolekcji ONA)

Baterie termostatyczne

Jednym z najczęstszych wypadków, które zdarzają się dzieciom w łazienkach, są poparzenia gorącą wodą. Na szczęście i na takie sytuacje mamy sposoby. Wystarczy zamontować w łazience baterie termostatyczne, które utrzymują stałą temperaturę wody ustawioną przez nas. Do tego zapobiegają przekroczeniu określonego poziomu ciepła, zapobiegając w ten sposób oparzeniom. Co więcej – tu już zdecydowanie zaleta dla dorosłych – ponieważ nie występuje konieczność ręcznego wyszukiwania odpowiedniej temperatury, dzięki bateriom termostatycznym oszczędzamy również wodę, a co za tym idzie – redukujemy koszty. Wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność wody i energii – chyba nie musimy Was więcej przekonywać? Proste rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo i spokój każdemu z domowników.

(Na zdjęciu: Bateria termostatyczna T-1000)

Dla małych dzieci bezpieczeństwo jest zupełnie abstrakcyjnym pojęciem. Możemy tłumaczyć, wyjaśniać, ale ich ciekawość i tak zawsze zwycięży. Dlatego naszą rolą jest, by chronić nasze pociechy, nie hamując przy tym ich wyobraźni i nie odbierać dobrej zabawy. Musimy pamiętać o tym, że pozornie zwykłe przedmioty mogą być dla naszych dzieci potencjalnie niebezpieczne, a łazienka jest nie tylko wodnym placem zabaw, ale i miejscem wysokiego ryzyka. Zadbajmy o bezpieczeństwo tych, których kochamy. Jak widać, wystarczy kilka drobnych zmian, by zapewnić małym szaleńcom bezpieczeństwo, a sobie spokój.

Udostępnij