Porady

Jak wybrać odpowiednią armaturę do swojej łazienki?

Każdy z nas marzy o pięknej i komfortowo urządzonej łazience. Nie oznacza to wyłącznie wyposażenia jej zgodnie z obowiązującymi trendami.

Równie ważne jest dokładne przemyślenie naszych oczekiwań związanych z jej użytkowaniem. Wybór armatury dostosowanej do konkretnej przestrzeni i potrzeb osób z niej korzystających, to podstawa każdego wyjątkowego wnętrza łazienkowego.

Idealna bateria umywalkowa powinna dobrze współgrać z umywalką – zarówno pod względem stylu, wielkości i preferencji użytkowników. Rynek oferuje wiele modeli, które różnią się sposobem montażu i sterowania. Wybierać możemy z szerokiej palety kolorów i wykończeń, a także nowoczesnych rozwiązań pozwalających oszczędzać wodę i energię. Poznanie ich wszystkich to gwarancja właściwego wyboru, który pozwoli komfortowo korzystać z łazienki przez kolejne lata.

bateria umywalkowa – różowe złoto w łazience

Armatura łazienkowa podtynkowa - estetyka na najwyższym poziomie

Baterie podtynkowe to wyjątkowy rodzaj baterii umywalkowych, której części takie, jak mieszacz czy przyłącza wody, ukryte zostają w specjalnym boksie w ścianie. Całość przykryta jest zaś elegancką płytką maskującą bądź płytkami ceramicznymi. Użytkownik w zależności od rodzaju baterii, widzi w zasadzie jedynie wylewkę i uchwyt sterujący wypływem wody. Baterie podtynkowe to idealny wybór do umywalek stawianych na blat, takich jak modele z kolekcji Inspira, Horizon czy Othake. Dzięki umieszczeniu baterii na ścianie, przestrzeń wokół ceramicznej misy staje się bardziej uporządkowana i pojawia się więcej miejsca na akcesoria łazienkowe: dozowniki na mydło, mydelniczki czy kubki.

Jeśli do strefy umywalki szukacie baterii łazienkowej podtynkowej, zwróćcie uwagę na model z serii Ona. To wyjątkowo elegancki design wyróżniający się delikatnymi liniami: smukłą wylewką i uchwytem sterującym w formie patyczka. Zwolennikom mocniej zaznaczonych kształtów z pewnością spodoba się natomiast armatura podtynkowa z kolekcji Naia. Będzie wyglądała idealnie w nowoczesnych łazienkach, urządzonych w stylu minimalistycznym. Obydwie baterie dostępne są w wyjątkowych wybarwieniach uszlachetnionych specjalnymi powłokami. Ona – w kolorach: chrom titanium black i rose gold (oba z powłoką Everlux®, która zwiększa ich trwałość) oraz czarny mat. Natomiast Naia – titanium black, brushed titanium black i rose gold (wszystkie z powłoką Everlux®). Bardziej uniwersalny design prezentuje natomiast podtynkowy model umywalkowy Cala. Wyraźnie zaznaczony uchwyt sterujący to znak rozpoznawczy tej serii. Bateria dostępna jest w klasycznym wykończeniu chrom z powłoką Evershine® i modnym kolorze czarny mat. Warto pamiętać, że widoczny element zewnętrzny armatury podtynkowej to tylko jej część. Każdy trzeba skompletować z odpowiednim modułem podtynkowym.

W przypadku tego rodzaju baterii umywalkowych musimy wiedzieć, że ich montaż wymaga wykucia specjalnego otworu w ścianie, w którym umieszczony zostanie mechanizm baterii. Dlatego nie jest to najlepsza opcja dla kogoś, kto planuje jedynie odświeżenie łazienki, a tym samym chce uniknąć większego remontu. Montaż baterii podtynkowej wiąże się z bardziej zaawansowanymi pracami, dlatego warto zaplanować go już na etapie projektu.

podtynkowa bateria umywalkowa – minimalizm w łazience
Chromowana bateria umywalkowa – klasyczne piękno włazience

Baterie jednouchwytowe - wygoda i ekologia

Armatura jednouchwytowa do umywalki od lat jest najpopularniejszym rozwiązaniem do zagospodarowania tej strefy. Różnorodność modeli – niskie, średnie, wysokie, stawiane na półce czy na blacie – pozwala efektownie i funkcjonalnie zaaranżować to miejsce. Lubimy ten rodzaj baterii umywalkowych szczególnie za wyjątkową elastyczność i efektywność w zakresie sterowania i zużycia wody. Pozwalają one także na szybkie osiągnięcie zadanej temperatury strumienia, a zastosowane w nich ekorozwiązania umożliwiają realne oszczędności wody i energii.

Uniwersalny design baterii umywalkowych Cala pasuje do różnych typów umywalek. Do modeli z półką wybierzmy baterię niską, do wpuszczanych w blat – średnią, a do stawianych na blacie – wysoką. Armatura umywalkowa z kolekcji Victoria Plus wyposażona jest natomiast w system Cold Start, który umożliwia oszczędność energii. W praktyce oznacza to, że uchwyt baterii ustawiony jest domyślnie na wodzie zimnej. Aby stopniowo uzyskać ciepłą, należy przekręcić go w prawo. Baterie umywalkowe Cala dostępne są w kolorach chrom z powłoką Evershine® oraz czarny mat, a Victoria Plus w wybarwieniu chrom z powłoką Evershine®. Więcej opcji kolorystycznych modeli jednouchwytowych znajdziemy w linii Ona (chrom z powłoką Evershine®, titanium black Everlux® i rose gold Everlux® oraz czarny mat) i Naia (titanium black Everlux®, brushed titanium black Everlux® i rose gold Everlux®). Modele umywalkowe z obydwu serii także posiadają system Cold Start, a ich zróżnicowane wzornictwo pozwoli na wyposażenie łazienek utrzymanych w wielu popularnych stylach aranżacyjnych.

Wysoka bateria umywalkowa do umywalek nablatowych

O czym nie można zapomnieć, wybierając baterie?

Aby idealnie dopasować baterię i umywalkę, warto trzymać się kilku prostych zasad. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że na rynku dostępne są różne wysokości baterii umywalkowych, a także modele o różnej długości wylewki. Źle dobrany duet bateria i umywalka, może skutkować rozchlapywaniem wody poza misę, albo niemożliwością wygodnego włożenia rąk pod strumień. Dlatego zwróćcie uwagę na to, by wylewka baterii znajdowała się na wysokości minimum 11 cm od górnego rantu umywalki, a woda padała w centralnym punkcie misy. Kupując baterię i umywalkę warto je przymierzyć do siebie i zwrócić szczególną uwagę na wysokość korpusu oraz długość wylewki. A o szczegóły dopasowania obu elementów, pytajcie specjalistów z salonów łazienkowych.

Udostępnij