Porady

Jak obniżyć rachunki wprowadzając do łazienki niedrogie rozwiązania

Oszczędzanie na przekór inflacji dzięki prostym zmianom w łazience

Koszty życia, w tym podstawowych usług komunalnych w ostatnich miesiącach nieubłaganie rosną. Skutki tego odczuwamy każdego dnia, a wyciągi z konta nie napawają radością. Ponieważ perspektywy zmian na plus nie widać, musimy dziś szukać oszczędności, gdzie się da. Na szczęście najłatwiejsze rozwiązania są najbardziej dostępne, choć wymagają od nas konsekwencji. To świadome działania, które – choć niektórym mogą wydawać się błahe – przekładają się na realne efekty. Warto więc zakręcać wodę, gdy myjemy zęby, czy wyłączać światło, kiedy wychodzimy z łazienki. By zmniejszyć koszty np. zużycia wody, warto sięgnąć jednak po jeszcze inne rozwiązania. Na szczęście jest ich wiele, są przyjazne dla naszych portfeli i bardzo łatwo dostępne. Dzięki nim nasza łazienka stanie się bardziej wydajna, rachunki niższe, a nasza planeta – wdzięczna.

BATERIE Z PERLATOREM

Pierwszym z polecanych, dostępnych na wyciągnięcie ręki rozwiązań jest zastosowanie w łazience baterii z perlatorem. To narzędzie, które pozwala na zmniejszenie zużycia wody nawet o 50 procent. Perlator (inaczej aerator) zbudowany jest m.in. z sitka z drobnymi oczkami, które napowietrza strumień wody, zwiększając jego objętość, przez co sprawia, że podczas mycia rąk czy zębów, zużywamy mniej wody. Strumień jest mocny, ale realnie wody z kranu wypływa mniej. Perlatory znajdziecie np. w kolekcjach Cala, Loft, Atlas i Naia firmy Roca, ale można je również kupić oddzielnie. Dzięki perlatorowi można zredukować przepływ wody nawet do 1,33 l/min.

bateria z kolekcji Cala

BATERIE TERMOSTATYCZNE

Czas, który spędzamy oczekując, aż gorąca woda popłynie z naszego prysznica jest nie tylko uciążliwy (marzniemy…), ale przede wszystkim nie służy ani naszym portfelom ani środowisku. Te kilka chwil przekłada się bowiem na litry zmarnowanej i niewykorzystanej wody. Na szczęście nie musi tak być. Jeśli wybierzemy baterie termostatyczne Roca, możemy zapomnieć o oparzeniach, lodowatej wodzie i wysokich rachunkach. Baterie te zapewnią nam bowiem przepływ wody w idealnej dla nas temperaturze (nieprzekraczającej 38 stopni) w kilka sekund. Można je montować na ścianie lub zabudować, wybierając jednocześnie spośród wielu wzorów. Dla tych, dla których design w łazience odgrywa szczególną rolę, polecamy baterie z serii Roca T-500. To minimalistyczny wygląd, maksymalna funkcjonalność i niezawodność działania.

Bateria termostatyczna prysznicowa ścienna z kolekcji T-500

BATERIE Z INNOWACYJNYM SYSTEMEM COLD START

Kolejnym sposobem na oszczędności kosztów wynikających z korzystania z łazienki jest montaż baterii z innowacyjnym systemem Cold Start. Pozwala on uniknąć niepotrzebnego uruchamiania kotła, marnotrawstwa wody i zbędnego zużycia energii. Cold Start to technologia, która nie pozwala od razu na włączanie gorącego strumienia, a do uruchamianej domyślnie zimnej wody stopniowo dodawana jest ciepła. Podobnie jak poprzednie rozwiązania Roca, technologia ta pozwala więc dbać o nasz budżet domowy, ale też o środowisko. W systemy Cold Start wyposażone zostały najbardziej innowacyjne baterie Roca, w tym te z najnowszej kolekcji ONA. Wybrane baterie z tej linii dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych, w tym w tak modnych teraz Rose Gold i Titanium Black, co daje dodatkowo możliwość indywidualnej aranżacji przestrzeni łazienkowej.

bateria z system Cold Start z kolekcji ONA

ZOPTYMALIZOWANE SPŁUKIWANIE

Aby obniżyć koszty zużycia wody i energii, warto zastosować jeszcze jedno rozwiązanie. Może najmniej oczywiste, jednak również bardzo skuteczne. Montaż miski WC Rimless ze zoptymalizowanym systemem spłukiwania to działanie, dzięki któremu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko zmniejszymy zużycie wody, ale nasza toaleta będzie czysta jak nigdy! Takie rozwiązanie pozwoli bowiem możliwie najbardziej efektywnie wyczyścić toaletę, zmniejszając przy tym objętość wody. Dla przykładu, miska WC ONA Rimless posiada system podtynkowy do podwieszanych misek WC  z regulacją 3/4,5l oraz 3/6l wody. Bezkołnierzową miskę ponadto bardzo łatwo utrzymać w czystości, ponieważ zapobiega gromadzeniu się trudnego do usunięcia kamienia, dzięki czemu zużycie wody i tu jest mniejsze. Warto więc postawić na zoptymalizowane spłukiwanie.

bateria z system Cold Start z kolekcji ONA

UMYWALKI Z POWŁOKĄ SUPRAGLAZE®

By mieć absolutną pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by podreperować nasz domowy budżet, warto jeszcze przyjrzeć się umywalkom (choć nie tylko) pokrytym Supraglaze®. To tajemnicze słowo oznacza bowiem innowacyjną powłokę, która tworzy na powierzchni umywalki wyjątkowo trwałą i gładką warstwę całkowicie pozbawioną porów. W ten sposób zapobiega więc osadzaniu się brudu, kamienia i ogranicza rozwój bakterii, a utrzymanie umywalki w czystości staje się dzięki niej wyjątkowo proste. Środki czystości łatwiej rozprowadzają się po powierzchni, działają efektywniej, a ich zużycie zostaje ograniczone do minimum. To z kolei przekłada się na dbałość o środowisko i naszą kieszeń. Warto więc, wybierając umywalki, ale też toalety, czy bidety szukać rozwiązań z tymi technologiami. Technologia ta została zastosowana m.in. w najnowszej kolekcji umywalek Roca – ONA. Filigranowych, o różnych kształtach i w wielu wymiarach.

umywalka z kolekcji ONA

To mit, że ekologiczne, zaawansowane technologicznie i przyjazne środowisku, a docelowo też naszym portfelom rozwiązania są skomplikowane w instalacji i niezwykle kosztowne. W wielu przypadkach jest zupełnie odwrotnie. Paradoksalnie, rozwiązania, które mogą pomóc nam obniżyć koszty codziennego zużycia wody, są niedrogie i do tego łatwe w montażu. Najważniejsza jest świadomość – tego co dobre i skuteczne. Inwestycja czasu i środków w takie rozwiązania to nasza najlepsza lokata. Dzięki niej nie tylko zobaczymy różnicę w portfelu, ale przyczynimy się też do poprawy jakości środowiska. Zarówno nasze portfele, jak i planeta w niedługiej nawet perspektywie czasu nam się za takie działania odwdzięczą.

Udostępnij