Ahmad Alkattan ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zwycięża światowy finał konkursu Roca Master Design Challenge

09/03/2020

Barcelona gościła uczestników jedynego ekspresowego konkursu designu, którego celem było przedstawienie koncepcji zgodnych z ustanowionymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Ceremonii rozdania nagród przewodniczył Xavier Marcet, Doradca turystyki i kreatywnego przemysłu (Councilor of Tourism and Creative Industries) i Xavier Torras, dyrektor komunikacji i marki Roca w prezydium miasta Saló de Cent.

Zwycięzcy 13 edycji Roca One day design challenge – błyskawicznego konkursu Roca, który odbył się w 12 krajach w 2019 przybyli do Barcelony, aby wspólnie przeżyć coś niespotykanego, I edycję konkursu na poziomie Master Design Challenge. Wydarzenie wsparło Centrum designu w Barcelonie BCD (Barcelona Centre de Disseny) oraz fundacja We Are Water Foundation.

Gala rozdania nagród odbyła się 22 stycznia 2020 pod przewodnictwem Xaviera Marcet i Xaviera Torras, w prezydium miasta Saló de Cent po dwóch dniach intensywnej pracy. Uczestnicy realizowali swoje zadania w różnych częściach miasta. Xavier Torras zauważył: “ jako dyrektor fundacji WAW analizowałem projekty pod kątem realizacji celi zrównoważonego rozwoju i z dumą mogę stwierdzić, że wszystkie projekty biorą pod uwagę te jakże istotne kwestie pokazując świadomość projektanta przyszłości, który jest wrażliwy na globalne problemy”. Jednocześnie Xavier Marcet, podkreślił, „że Barcelona to miasto szczególnie wrażliwe na inicjatywy, które mają na celu wzrost kreatywności w powyższych kwestiach, a Roca właśnie takie realizuje.”

Zadanie konkursowe polegało na tym, żeby zaproponować nowy typ umywalki, uwzględniający dodatkowe funkcje.

Ahmad Alkattan z uniwersytetu Heriott-Watt w Dubaju wygrał główną nagrodę z 22 uczestników – laureatów z 12 krajów w którym odbył się konkurs ODDC. Jego projekt proponuje mobilną umywalkę. Jej zaletą jest to, ze można z niej korzystać, bez konieczności przemieszczenia się, ponieważ umywalka posiada koła i dwa zbiorniki na wodę świeżą i szarą. Może być sterowana z telefonu. Isabel Pintado, dyrektor zarządzająca w firmie Wilson Associates twierdzi, że „Projekt uczy nas nowego spojrzenia na element wyposażenia łazienkowego, który nie musi być statyczny i w zasadzie może się przemieszczać poza jej obszar”.

Podczas ceremonii zostały wręczone inne dodatkowe nagrody za projekty podczas różnych aktywności warsztatów, które trwały 3 dni: Nagroda za najlepszy szkic. Nagroda za najlepszą prezentację. Nagroda za najlepszą koncepcję:. Ahmad Alkattan, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nagroda za najlepszy render: Desislava Petrova, Liliya Ivanova, Bułgaria. Nagroda za projekt wykorzystujący najlepsze materiały: Wioleta Petynia, Polska, Aleksei Lukianov, Rosja, Rita Yang, Australia, Funi Di, Chiny Nagroda za najlepszą fotografię architektoniczną: Miguel Ángel Fernández, Hiszpania Nagroda za najlepszy projekt IOT: Fellicia Amanda, Indonezja, Aresha Suraya, Malezja, Alicia Simón, Hiszpania, Miguel Ángel Fernández, Hiszpania.

W skład Jury weszli przedstawiciele różnych krajów: João Bessa, projektant i założyciel biura BESSA; Josep Congost, dyrektor designu i innowacji w Roca, Kenneth Koh, założyciel Quarters Architects; Isabel Pintado, regionalna dyrektor zarządzająca w firmie: Wilsson Associates; Vladimir Pirozhkov, przewodniczący w centrum innowacji i projektowania przemysłowego “Astra Rossa’; Isabel Roig, dyrektor generalna BCD (Barcelona Centro de Diseño); oraz Xavier Torras, dyrektor komunikacji i marki Roca. Ponadto eksperci, którzy prowadzili warsztaty to: Niconar Garcia, architekt i fotograf, specjalizujący się w architekturze i dokumentowaniu podróży; Robert D.Thompson, inżynier I projektant projektowania przemysłowego, dyrektor naukowy w firmie MaterFad; Guillem Camprodon, dyrektor badań w firmie Fab Lab Barcelona.

Nagroda za projekt wykorzystujący najlepsze materiały została przyznana Polce, Wiolecie Petynii.

Zobacz więcej jak wyglądała ostatnia edycja w Polsce: