Grupa Roca stawia na nowe technologie
i zrównoważony rozwój – w ramach funduszu venture zainwestuje 25 milionów euro
w startupy

07/03/2022

Grupa Roca uruchomiła korporacyjny fundusz venture o wartości 25 milionów euro. Roca Group Ventures sfinansuje przedsięwzięcia, które dostarczają innowacyjne rozwiązania dla branży łazienkowej.

Dążymy do wytworzenia hybrydowego modelu przedsiębiorczości, który łączy zalety dużej firmy, takie jak: wiedza, doświadczenie oraz zasoby i skala działalności, z innowacyjnością, motywacją, elastycznością i talentem startupu. Dzięki temu Roca Group Ventures będzie globalnym funduszem, zmierzającym do inwestowania w projekty z całego świata – zapowiada Albert Magrans, dyrektor generalny Roca Group.

W ramach Funduszu Grupa planuje przeznaczyć od 0,5 do 2 mln euro na projekt. Nie wyklucza też innych form współpracy, niż udział we własności, aby finansować inicjatywy z największym potencjałem. W ciągu pięciu lat w skład portfela inwestycyjnego Roca Group Ventures wejdzie od 10 do 15 firm.

Przy uruchomieniu funduszu Grupa Roca będzie współpracować z firmą Alantra, która specjalizuje się w tego rodzaju inwestycjach i zajmuje się usługami finansowymi oraz zarządzaniem aktywami. Alantra będzie doradzać funduszowi w procesie przepływu transakcji (deal-flow).

Nowe obszary rozwoju z priorytetem dla „zielonych” inwestycji

Roca Group Ventures ma być kolejnym narzędziem do realizacji idei zrównoważonego rozwoju, jaka przyświeca całej Grupie Roca. Pierwszeństwo finasowania przyznane zostanie tym startupom, które koncentrują się na praktykach przyjaznych środowisku. W ten sposób strategia ekologiczna Grupy Roca obejmie jej wszystkie projekty i obszary działalności.

W poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju Grupa zdefiniowała cztery obszary biznesowe: inteligentne łazienki w duchu wellness, new business oraz innowacyjne materiały, doskonałość operacyjna w procesach przemysłowych, a także efektywność energetyczna i racjonalizacja zużycia wody.

Dla pierwszego obszaru strategią na najbliższy czas będzie stałe dążenie do poprawiania użyteczności urządzeń poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz łączności online. Duży nacisk zostanie położony na produkty przyjazne dla środowiska, a także te, które pomagają wykreować w inteligentnej łazience przestrzeń do wypoczynku.

W przypadku nowych biznesów i materiałów Roca Group Ventures skoncentruje się na przełomowych rozwiązaniach opartych na technologii z dużym potencjałem wzrostu, a także na innowacyjnych materiałach zarówno dla budownictwa, jak i produkcji.

W dziedzinie efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia wody Grupa będzie wspierać produkty i usługi wykorzystywane przy powstawaniu zrównoważonych domów zgodnych z ideą smart, ze szczególnym naciskiem na zmniejszenie zużycia wody.

Przedmiotem zainteresowania Grupy Roca w obszarze zwiększenia doskonałości operacyjnej będą przede wszystkim takie technologie jak: sztuczna inteligencja, druk 3D, internet rzeczy (IoT), blockchain i platformy zagnieżdżone.

W ramach działalności funduszu, w nowoczesnych obiektach centrum Roca w hiszpańskich gminach Gavá i Viladecans, firma planuje wybudować park biznesowy, który stanie się ośrodkiem innowacji, m.in. w zakresie zrównoważonego budownictwa i gospodarki cyrkularnej.