Porady

AKCESORIA ŁAZIENKOWE DLA OSÓB Z OGRANICZENIAMI RUCHOWYMI: SOJUSZNICY NA CAŁE ŻYCIE

Żeby codzienność była łatwiejsza. Żeby nasi najbliżsi, którzy są nieco mniej sprawni z różnych powodów, nie musieli wkładać dodatkowego wysiłku w zwykłe czynności.

Dlatego częścią kolekcji Access są serie Comfort i Pro, które obejmują szeroki wybór akcesoriów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Żeby codzienność była łatwiejsza.

Podobnie jak przyjaciel, który jest zawsze u boku, wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych zapewnia bezwarunkowe wsparcie podczas codziennej higieny. Kolekcja Access została zaprojektowana z myślą o łazienkach przystosowywanych dla seniorów i walce z ograniczeniami ruchowymi, dlatego znajdziemy w niej całą gamę akcesoriów pod prysznic i do toalet.

U podstaw kolekcji leży ergonomia i funkcjonalność, a szeroki wybór akcesoriów obejmuje nie tylko uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych lecz również poręcze i siedziska mające ułatwiać życie zarówno w domu, jak i w instytucjach typu ośrodek opieki lub szpital.

Projekt łazienki dla osób niepełnosprawnych

Umywalka w łazience dostosowanej do potrzeb niepełnosprawnych powinna być zamontowana na wysokości 80 cm (dla dzieci z niepełnosprawnością – na wysokości 60 cm) wraz z syfonem podtynkowym, tak aby można było do niej swobodnie podjechać wózkiem. W miejscach takich, jak szpitale, gdzie wymagany jest najwyższy poziom higieny najlepszym rozwiązaniem są umywalki  bez otworów przelewowych. Niezbędna jest tez instalacja odpowiedniej baterii- najlepiej z uchwytem lekarskim lub elektronicznej.

Żeby bardziej zwiększyć komfort korzystania z łazienki warto zainstalować specjalne, uchylne lustro.

Miska WC powinna być wisieć wyżej niż standardowo, a dookoła powinny być zainstalowane poręcze i uchwyty. Deska WC powinna być zamontowana na wytrzymałych zawiasach, zapewniających bezpieczeństwo i komfort. Bardzo praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym codzienne czynności jest deska WC z funkcją bidetu – Multiclean

Poręcze zapewniające wsparcie

Kolekcja Access oferuje wiele akcesoriów z udźwigiem do 150 kg, od blisko metrowych poręczy prostych do zakrzywionych o długości niespełna 500 mm. W zależności od potrzeb poręcze pod prysznic lub do toalety można zamontować pionowo lub poziomo, a także skorzystać z rozwiązań składanych. Poręcze zabezpieczające do łazienek mają bezprzegubową konstrukcję oraz białe, błyszczące wykończenie. Poręcze z serii Access Pro pokryte są białym, matowym, antypoślizgowym materiałem zapewniającym dodatkowe bezpieczeństwo w przychodniach i ośrodkach opieki.

Siedziska prysznicowe stworzone z myślą o wygodzie

Ale bywa, że jeden punkt podparcia to za mało. Wówczas na ratunek naszym babciom, dziadkom, albo rodzicom lub osobom z ograniczeniami ruchowymi wymagającym pomocy w codziennej higienie przychodzą składane siedziska. Tego typu akcesoria dla osób niepełnosprawnych są kluczowym ułatwieniem pracy  ich opiekunów.

Maksymalną pewność w ośrodkach publicznych zapewnia seria Access Pro, w której siedziska ułatwiające korzystanie z umywalki lub bidetu są zabezpieczone dodatkowo materiałem antypoślizgowym.

Jeśli temat łazienki dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową jest Wam bliski i chcecie zgłębić temat jakim jest odpowiednie wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych zachęcamy do lektury poradnika, dostępnego pod adresem:

https://www.roca.pl/rocalife/lazienka-dostepna

Udostępnij