Nie zniszczyć, ale odnowić

26/11/2023

Magda Federowicz-Boule jest właścicielką i prezeską warszawskiej pracowni architektonicznej Tremend. To studio z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu obiektów hotelowych, kubaturowych oraz wnętrz. Tremend znany jest także ze swoich zielonych koncepcji budowlanych, które integrują elementy naturalne i pochodzące z recyklingu. Rozmawiamy z Magdą o projekcie AC Hotel by Marriott w Krakowie - jego wnętrza powstały dzięki ścisłej współpracy warszawskiej pracowni oraz marki Roca.

Wywiad z Magdą Federowicz-Boule z biura architektonicznego Tremend, które zaprojektowało wnętrza hotelu AC Marriott Hotel w Krakowie
 

Roca: Opowiedz nam trochę o swoim studiu.
Magda Federowicz-Boule: Pracujemy w kilku różnych dziedzinach. Są to m.in. hotele, przestrzenie przemysłowe i inne. Ale niezależnie od tego, jakie wyzwania podejmujemy, staramy się by były one zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

R: Co to dla Was oznacza?
MFB: Kiedy przeprowadzamy remont lub adaptację projektu, staramy się nie sięgać po nowe materiały. Zawsze zaczynamy od pomysłu na odnowienie tego, co już mamy. Pierwsze pytania, które zadajemy sobie brzmią: co możemy zachować? Co możemy dostosować do nowego projektu? Co ponownie wykorzystać? Nie zniszczyć, ale odnowić. To nasz pierwszy krok.

R: A co, jeśli materiały, o których mówisz, nie nadają się do ponownego wykorzystania?
MFB: W takiej sytuacji staramy się sięgać po materiały pochodzące z recyklingu. Sprawdzamy dokładnie ich źródła i upewniamy się, że dla współpracujących z nami dostawców idea zrównoważonego rozwoju jest równie ważna, co dla nas. Stawiamy także na lokalność. W przypadku dostaw, jest to bardziej przyjazne dla środowiska i z pewnością generuje mniej kosztów. Ponadto lokalne historie, do których odwołujemy się w naszych projektach, lepiej przemawiają do użytkowników tych miejsc.

R: Jakie są kluczowe elementy, o których warto pamiętać tworząc projekt zgodny z ideą oszczędności energii?
MFB: Warto być w tym przypadku kreatywnym. W Katowicach tworzyliśmy na przykład projekt, w którym użytkownicy mogą wytwarzać własną energię dzięki jeździe na rowerach. Przyglądamy się też uważnie otoczeniu budynku. Zastanawiamy się, jak możemy wykorzystać naturalne walory ukształtowania terenu, aby w środku zimą było cieplej, a latem chłodniej. W ażne może być nawet to, w jaki sposób orientujemy wnętrze w stosunku do naturalnego światła.

R: Jak stosowaliście te zasady w przypadku projektu AC Hotel by Marriott w Krakowie?
MFB: Projekt powstał w istniejącym już budynku. Oryginalnie był podzielony na pokoje, ale i tak czekało nas dużo pracy związanej z dostosowaniem go do naszego pomysłu. Do modyfikacji wybraliśmy materiały ekologiczne, pochodzące z recyklingu. W efekcie powstały wnętrza nie tylko przyjazne środowisku, ale także po prostu piękne, w których dodatkowo znaleźć

R: Opowiedz, jak wyglądało Twoje doświadczenie współpracy z Roca?
MFB: Zrealizowaliśmy wiele projektów wspólnie z Roca, nie tylko Marriott. To świetna firma do współpracy. Podzielają naszą troskę o ekologię i zielony design, chociaż w ich przypadku dotyczy to przede wszystkim łazienek. Wciąż rozwijają swoje projekty związane z technologią oszczędności wody.

R: Kto wybierał wyposażenie łazienkowe w przypadku Marriotta?
MFB: To my zadecydowaliśmy o wyborze konkretnych modeli. Zazwyczaj sami decydujemy o tym, co znajdzie się w naszych projektach. W zasadzie każdy kraj ma swoje niepowtarzalne gusta, jeśli chodzi o wyposażenie łazienki, ale ostatecznie funkcje i idee są takie same niezależnie od szerokości geograficznej.

R: Co myślisz o finalnym efekcie projektu?
MFB: AC Hotel by Marriott to bardzo wyjątkowy projekt. Z pewnością był dużym wyzwaniem, ale jestem zachwycona ostatecznym efektem. Wnętrza są bardzo eleganckie, z licznymi odwołaniami do natury, ze sztuką lokalnych artystów, wykonane z lokalnych materiałów. To była świetna współpraca!