Roca na świecie

we-are-water-4th.jpg

3 października 2017, rozpoczęła się rejestracja do tegorocznego konkursu filmów krótkometrażowych, których myślą przewodnią jest “woda i higiena”. By wziąć w nim udział należy zarejestrować się na stronie www.wearewater.org. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 kwietnia 2018. Projekty o długości od 1 do 3 minut można nakręcić w trzech kategoriach – mikro-fikcja, mikro-dokument i mikro-animacja. W każdej z nich nagroda główna to 3 000 euro. Przewidziano także nagrodę o wartości 1 000 euro za film, który zostanie wybrany głosem publiczności.

Przy okazji konkursu Dyrektor Fundacji We Are Water Xavier Torras, przypomina że, “według danych ONZ 2,4 miliarda ludzi nie ma zapewnionych odpowiednich warunków higienicznych, co więcej, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to problem”.

26. września w ramach 65. Międzynarodowego Festiwalu w San Sebastian ogłoszone zostało prestiżowe jury konkursu. W jego skład wchodzą znani i cenieni hiszpańscy przedstawiciele świata kultury, filmu, mediów, zaangażowanych organizacji, a także Fundacji We Are Water: Leonor Watling, aktorka i piosenkarka; Úrsula Corberó, aktorka; Pablo Rivero, aktor; Irene Escolar, aktorka i laureatka nagrody Goya dla Najlepszej Debiutującej Aktorki, Conchita Casanovas, krytyk filmowy Radio Nacional de España; Yvonne Blake, Przewodniczący Hiszpańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, zdobywca czterech nagród Goya i jednego Oskara; Sergio i Javier Torres, szefowie kuchni oraz Rosana Tomás, producent, Carlos Jiménez, koordynator Regionalnego Centrum Informacji ONZ oraz Xavier Torras, przewodniczący Fundacji We Are Water.

Festiwal w San Sebastian uświetniła też premiera filmu Álvaro Rona i Rosany Tomás ‘El hombre de agua dulce’ (“Pływając na pustyni”), zwracającego uwagę na problem suszy i tego, jak ważne jest efektywne gospodarowanie zasobem, jakim jest woda. Stanowił też element inspiracji dla uczestników czwartej edycji Festiwalu We Art Water.

O Festiwalu We Art Water
Festiwal Filmowy We Art Water jest międzynarodowym konkursem na film krótkometrażowy, którego celem jest zagłębienie się w problematykę wody z ciekawej perspektywy. Nagradzane są projekty, mające potencjał by w sposób kreatywny budować świadomość problemu dostępu do tego zasobu na świecie. Filmy biorące udział wyróżniają się zarówno walorami społeczno-edukacyjnymi jak i artystycznymi, dzięki czemu niosą swe przesłanie wykorzystując kinematografię jako jego nośnik.

Dzięki Festiwalowi Fundacja We Are Water podnosi społeczną świadomość zagadnienia i zapewnia szerokiej publiczności dostęp do wiedzy na temat cennego zasobu jakim jest woda. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nadal aż 40% populacji świata cierpi z powodu jej niedoboru, 1,7 miliarda mierzy się z problemem większego zapotrzebowania na nią, niż najbliższa rzeka może dostarczyć, 663 milionów nie ma do niej dostępu, a ponad 2,4 miliarda nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych.

O fundacji We Are Water
Fundacja We Are Water ma dwa podstawowe cele. Po pierwsze prowadzi działania zwiększające świadomość społeczną w zakresie konieczności wypracowania nowych wzorców korzystania z wody. Zachęca do dyskusji zarówno społeczeństwo, jak i organizacje by w pełni wykorzystać potencjał do zarządzania światowymi zasobami wody. Po drugie prowadzi akcje, mające na celu przeciwdziałanie efektom niedoboru wody, działając w obszarach takich jak edukacja, zdrowie i technologie, koncentrując się na najmocniej dotkniętych obszarach.

Do dziś Fundacja zrealizowała 30 projektów w 18 krajach, pomagając ponad 43’000 ludzi. Pośród krajów, w których działa Fundacja znajdują się: Ecuador, Indie, Brazylia, Maroko, Kolumbia, Gwinea Bissau, Nepal, Bangladesz, DR Kongo, Czad i Filipiny. Często współpracuje też z innymi fundacjami, takimi jak Educo, Fundación Vicente Ferrer, Intermón Oxfam, Unicef, Fundación Mujeres por África, Fundación Pies Descalzos czy World Vision International.

Rusza rejestracja do czwartej edycji międzynarodowego konkursu filmowego We Art Water

Mając w pamięci sukces trzech wcześniejszych edycji, także w tym roku konkurs filmowy We Art Water będzie jednoczyć ludzi, którzy za pomocą sztuki filmowej chcą budować świadomość problemu, jakim jest brak dostepu do wody i higieny w wielu regionach świata.