Roca w Polsce

Roca-inspiracja dla-adeptow-architektury_Agnieszka-Binda.JPG


Roca, dbając o rozwój nowoczesnej myśli architektonicznej jest organizatorem wielu konkursów m.in.: dla studentów Politechniki Śląskiej. Działania te są okazją dla młodych projektantów do tworzenia coraz to bardziej oryginalnych i praktycznych rozwiązań przestrzeni łazienkowych.
 


Nagrodzone prace młodych adeptów architektury wyróżniły się innowacyjnym myśleniem udowadniając po raz kolejny, że nowoczesny design może iść w parze z praktycznym zagospodarowaniem przestrzeni.
 


Pierwsze miejsce w konkursie zajęły ex aequo Agnieszka Binda oraz Zuzanna Niedbała. Nowoczesna łazienka autorstwa Agnieszki Bindy inspirowany był morską falą, w jej efekcie powstała nietuzinkowa bryła przestrzeni kąpielowej z wygodną strefą wypoczynku. Dodatkowo projekt poza estetyką, uwzględniał również rozwiązanie ekologiczne, w postaci instalacji umożliwiającej odzyskiwanie wody z deszczówki.
 


Projekt Zuzanny Niedbały, Łazienka przystępna dla zwierząt to wyjątkowe rozwiązanie, zaspokajające potrzeby posiadaczy czworonogów. Dzięki zaprojektowanym funkcjom strefy kąpielowej, konsument może komfortowo wykonać zabiegi higieniczne swojego pupila bez narażania zwierzęcia na niepotrzebny stres.
 

Projekt podstawą sukcesu 


Miejsce drugie podzieliły między siebie Anna Gilner, oraz Sabina Smardzewska. Anna Gilner zaprojektowała łazienkę z dwiema przecinającymi się ściankami, dającymi konsumentowi aż cztery oddzielne strefy w jej centralnej części. W projekcie dominuje drewno w różnych odcieniach, które w połączeniu z wysokim sufitem i przestronnymi oknami daje użytkownikowi poczucie przestrzeni i ciepła.
 


Wyzwanie przed którym stanęła pani Sabina Smardzewska, to zakomponowanie strefy łazienkowej w formie trójkąta. Aranżacja poprzez nieprzeciętny design pozwoliła funkcjonalnie wykorzystać dodatkową przestrzeń pomieszczenia.
 


Natomiast prace Ady Wockiej oraz Mateusza Limanówka z trzeciego stopnia podium zmierzył się z problemem małych łazienek i ich przystosowania dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Ada Wocka podporządkowała przestrzeń łazienki idei ruchu po okręgu, pozbawiając ją tym samy ostrych krawędzi. Mateusz Limanówka przestawił pomysł na zamianę konwencjonalnej kabiny prysznicowej na pozostawiającą wolną przestrzeń strefę kąpielową.
 


Wszystkie nagrodzone projekty współgrają z filozofią firmy Roca, czyli zwrotem ku ekologii oraz trosce potrzeby osób z ograniczoną sprawnością ruchową.
 

I miejsce 


Nowoczesna łazienka, Agnieszka Binda i Łazienka przyjazna dla zwierząt, Zuzanna Niedbała
 

II miejsce 


Trójkątna przestrzeń kąpielowa, Sabina Smardzewska i Łazienka w układzie krzyżowym, Anna Gilner
 

III miejsce 


Przestrzeń kąpielowa z wyznaczoną ścieżką, Ada Wocka i Przestrzenna łazienka, Mateusz Limanówka.
 

Roca inspiracją dla adeptów architektury - Konkurs na nowoczesną strefę kąpielową rozstrzygnięty

Funkcjonalna, przystosowana dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, z ekologicznymi rozwiązaniami – tak można określić nowoczesną łazienkę. Studenci Politechniki Śląskiej, zaproszeni przez firmę Roca do konkursu tak widzą innowacyjną strefę kąpielową.