Roca w Polsce

world-water-day-2014-logo.jpg

W Polsce obchody Światowego Dnia Wody z Fundacją We Are Water upłynęły pod znakiem otwarcia odnowionego ujęcia wody oligoceńskiej przy ul. Płockiej 26 na warszawskiej Woli. To miejsce ważne dla mieszkańców dzielnicy, ponieważ ze względu na relatywnie niskie walory smakowe i mineralne wody z wodociągu, chętnie korzystają oni ze źródła „oligocenki”. Poza wymianą starych baterii na ekologiczne, na ścianach ujęcia położono estetyczne płytki Roca, których wygląd umilił mieszkańcom częste wizyty w źródle. Koszt remontu został  pokryty w całości przez firmę Roca Polska Sp. z o.o.
 

Myślimy globalnie, działamy lokalnie


Mieszkańcy dzielnicy świętowali otwarcie odnowionego ujęcia na specjalnej uroczystości, która miała miejsce 22 marca 2014 roku. Na spotkaniu obecni byli również dziennikarze, przedstawiciele firmy Roca, władze Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc (właściciel terenu, na którym znajduje się źródło) oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (instytucja ta objęła akcję firmy Roca patronatem).

Oficjalnego otwarcia ujęcia dokonał Włodzimierz Pomianowski, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Administracyjnych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. – Wierzę, że otwarcie wyremontowanego źródła będzie wspólnym świętem całej naszej dzielnicy! – powiedział przecinając wstęgę. Głos zabrała również Klaudia Bączek, przedstawicielka firmy Roca. – Zależało nam na tym, aby uczcić Światowy Dzień Wody w sposób, który faktycznie coś zmieni. Właśnie dlatego ROCA odnowiła ujęcie wody oligoceńskiej tu, na warszawskiej Woli. Dzięki akcji nie tylko będziemy mówić o sposobach racjonalnego korzystania z wody, ale rzeczywiście przyczynimy się do oszczędzania tego bezcennego zasobu.

Patronat instytucjonalny nad wydarzeniem objęły: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Państwowy Instytut Geologiczny. Patronat medialny sprawowały portale: Wawcity.pl oraz Ekologia.pl.
 

Światowy Dzień Wody


Począwszy od 1994 roku, 22 marca to data, kiedy ONZ obchodzi Światowy Dzień Wody. Tegoroczny temat obchodów był związany z zależnościami pomiędzy wodą a energią. Z tej okazji Fundacja We Are Water była organizatorem globalnych akcji przypominających fakt, że dostęp do wody oraz energii stanowi jedno z podstawowych praw człowieka. Niestety, wciąż ogromna liczba ludzi nie może z niego korzystać i żyje w trudnych warunkach sanitarnych: ponad 1,3 miliarda nie ma dostępu do energii elektrycznej; 900 milionów – do wody pitnej, a aż 2,4 miliarda do urządzeń sanitarnych. Podane liczby będą się powiększać, jeżeli nie zostaną podjęte działania w kierunku rozwiązania tego ważnego problemu. Według szacunków ONZ, w 2050 roku kolejne 2 miliardy ludzi na świecie będą potrzebowały dostępu do wody i energii. – Musimy wspólnie stanąć naprzeciw tym alarmującym prognozom związanym z problemem dostępu do wody oraz energii. Potrzeba współpracy krajów, firm i przede wszystkim – ludzi – podkreśla Xavier Torras, dyrektor Fundacji We Are Water.

Problem nie dotyczy jedynie kwestii związanych ze zużyciem wody. 8% tego surowca na świecie jest przeznaczone do produkcji energii, podczas gdy 8% wyprodukowanej energii jest niezbędne do wydobycia, dystrybucji oraz uzdatniania wody. Carlos Jiménez Renjifo, reprezentant ONZ z hiszpańskiego oddziału Regionalnego Centrum Informacji dla Zachodniej Europy (UNRIC) zwrócił uwagę na ścisłą zależność pomiędzy wodą i energią. – Zużycie obu zasobów naturalnych, które są ograniczone, wciąż rośnie, zbliżając się do punktu krytycznego. W 2035 roku, zużycie energii elektrycznej na świecie wzrośnie o 50%, a wody przez sektor energetyczny aż o 85%. Niestety, rozwiązaniem tego problemu nie jest ograniczenie zasobów wodnych oraz poprawa dostępu do nich, ponieważ równocześnie zwiększa to problem energii. Plan poprawy tej trudnej sytuacji powinien obejmować współpracę pomiędzy sektorami – podkreślił.
 

Obchody w całej Europie


Działania Fundacji pod wspólnym hasłem „Z Twoją pomocą sprawiedliwa dystrybucja wody jest możliwa” obejmowały aktywności w 13 krajach, m.in.: w Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Argentynie, Chinach, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Polsce. Akcje wykorzystywały mapy świata złożone z szarych punktów, które miały wypełnić się kroplami wody. Celem było symboliczne pokrycie całej planety wodą oraz obrona praw człowieka związanych z dostępem do wody.

We Francji, event z tej okazji miał miejsce w paryskim centrum handlowym Carrousel du Louvre. W Bułgarii gościł podczas Expo Bath Sofia, a towarzyszyła mu wystawa zdjęć. Praga zorganizowała to wydarzenie w największym centrum handlowym Chodom. Z kolei w Portugalii event oraz dwie konferencje miały miejsce w Roca Lisbona Gallery. W Hiszpanii, obchody Światowego Dnia Wody odbywały się równocześnie w Roca Madrid Gallery, w centrum zakupowym Madrid Xanadú, w Roca Barcelona Gallery oraz FNAC w centrum handlowym Las Arenas w Barcelonie. Ostatnia z wymienionych była również przestrzenią zabaw dla dzieci, dla których przewidziano również w godzinach porannych krótkie filmy zwycięzców We Art Water Film Festival.

Wszystkie eventy zorganizowane 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody 2014, można oglądać na stronie www.wearewater.org  

Obchody Światowego Dnia Wody pod patronatem Fundacji We Are Water

Roca Gallery w Lizbonie, centrum handlowe Xanadú w Madrycie, Expo Bath w Sofii – to tylko niektóre z miejsc, gdzie Fundacja We Are Water zorganizowała wydarzenia związane ze Światowym Dniem Wody 2014. Polskim akcentem tego święta było otwarcie wyremontowanego ujęcia wody oligoceńskiej na warszawskiej Woli, które odbyło się 22 marca