Roca w Polsce

5th-jump-the-gap-2012-thu.jpg

Jump The Gap to konkurs skierowany do studentów architektury, wzornictwa przemysłowego oraz młodych projektantów i architektów, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Celem pomysłodawców i twórców konkursu jest przenoszenie innowacyjnych koncepcji oraz produktów do przestrzeni łazienkowej. Dzięki Jump The Gap ROCA chce wspierać młodych designerów, którzy traktują innowację jako przewidywanie przyszłych pragnień i potrzeb użytkowników. Dlatego tematem konkursu jest zaprojektowanie innowacyjnych produktów, rozwiązań dla przestrzeni i funkcji łazienkowych.


Konkurs ma pomóc młodym projektantom zaistnieć w świecie designu, a także dać im możliwość zaprezentowania swoich prac profesjonalnemu jury. Udział w Jump The Gap jest także okazją do nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia doświadczenia zawodowego.


Piątą edycję konkursu otworzył panel dyskusyjny w ROCA Barcelona Gallery. Głównymi gośćmi spotkania byli członkowie jury Jump The Gap – Benjamin Kempton, dziennikarz magazynu Wallpaper oraz Josep Congost, ROCA Design Manager. Tematem przewodnim dyskusji, stały się trendy w projektowaniu, design w łazience oraz najnowsza edycja konkursu Jump The Gap jako platforma dla nowych, młodych talentów.

W swoich wypowiedziach goście podkreślali, że esencją dobrego designu jest uwzględnianie cech,takich jak: oszczędność, komfort, higiena, czystość, ochrona zasobów naturalnych oraz wygląd produktów. „W projektowaniu musimy myśleć o użytkowniku, ponieważ 70% obecnie wytwarzanych produktów będzie bezużyteczna w ciągu 10 następnych lat”. stwierdził w trakcie dyskusji Josep Congost. Zobacz więcej:

 

 


Rejestracja do piątej edycji konkursu rozpoczęła się już 13 września 2012 i potrwa do 31 stycznia 2013 roku. Swój udział należy zgłosić wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej www.jumpthegap.net. Można rejestrować zgłoszenia indywidualnie, bądź w dwuosobowych zespołach, ale każdy uczestnik może być autorem lub współautorem tylko jednego projektu. W przypadku grup, każdy z jej członków musi zarejestrować się na stronie. Udział w konkursie jest bezpłatny. Kolejnym etapem wydarzenia będzie okres nadsyłania projektów, który potrwa do 18 kwietnia 2013 roku. Następnie na początku maja 2013 roku ze wszystkich nadesłanych projektów zostanie wyłonionych 30 najlepszych, które będą zaprezentowane jury. Obrady jury będą miały miejsce w pierwszych dniach czerwca. Rozstrzygnięcie i finałowa gala nastąpi jesienią. O szczegółach poinformujemy później.
 

W jury każdej edycji konkursu Jump The Gap znajdują wybitni przedstawiciele świata designu. Tak stało się również tym razem. Przewodniczącą komisji konkursowej została Kazuyo Selima (Japonia), laureatka nagrody Pritzkera, a w skład jury weszli także architekt Andres Jaque (Hiszpania), Benjamin Kempton redaktor Wallpaper Magazine (Wielka Brytania), architekt Harri Koskinen (Finlandia) oraz dyrektor ROCA Design Josep Congost (Hiszpania).
 

Poprzednią edycję konkursu wygrał Polak Michał Warykiewicz, który zaprojektował In&Out Shower – innowacyjny obrotowy prysznic w łazience połączony z prysznicem w ogrodzie. W finałowej jedenastce znalazło się jeszcze troje młodych designerów z Polski - Sylwester Szymański i Katarzyna Hryniewiecka, którzy stworzyli projekt MIST oraz Agata Trybus autorka projektu Waterside. Ich prace zostały wybrane z grona aż 365 projektów nadesłanych z 49 krajów.


Wygrana w konkursie Jump The Gap pozwoliła Polskiemu laureatowi na szerszą międzynarodową promocję. Publikacje prezentujące jego projekt ukazały się w mediach branżowych na całym świecie, między innymi w prestiżowym magazynie Wallpaper. Udział w Jump The Gap zaowocował także nawiązaniem współpracy między młodym projektem a polskim oddziałem firmy ROCA, która po zakończeniu konkursu stara się wspierać jego twórczy rozwój.
 

Zwycięzca konkursu Jump The Gap otrzyma nagrodę w wysokości 5000 euro.
 

Więcej informacji na temat konkursu Jump The Gap oraz regulaminu można znaleźć na stronie wydarzenia www.jumpthegap.net.

Startuje piąta edycja konkursu Jump The Gap!

Jesteś młodym, zdolnym projektantem, który nie boi się nowych wyzwań? Chcesz, aby Twoje projekty zdobyły uznanie międzynarodowego jury? Umiesz pracować z pasją i poświęceniem? Jeżeli tak, to wykorzystaj swoją szansę i weź udział w konkursie Jump The Gap organizowanym przez firmę ROCA. Zgłoś swój udział - formularz dostępny na stronie internetowej www.jumpthegap.net