Roca w Polsce

politechnika-lubelska.jpg

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej mieli za zadanie zaprojektowanie umywalki, która będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna. Młodzi designerzy musieli pamiętać, że zaprojektowany przez nich przedmiot zostanie zainstalowany w publicznej przestrzeni łazienkowej i będzie służył wielu użytkownikom. Bardzo istotnym kryterium oceny były także wykorzystane przez studentów materiały i innowacyjne rozwiązania zastosowane w projekcie. Jury zwracało także uwagę koszt i sposób produkcji. Istotnym warunkiem były również łatwość czyszczenia i konserwacji umywalki.

Zwycięzcą konkursu został Karol Krupa. Projektant stworzył umywalkę, która urzeka minimalizmem i elegancją. Proste linie i geometryczny kształt umywalki podkreślają jej nowoczesny charakter, a jednocześnie zapewniają swobodę użytkowania i łatwość utrzymania w czystości. Zaproponowana przez designera kolorystyka – połączenie czerni i bieli, nadaje umywalce elegancki wygląd, a także stwarza szerokie możliwości aranżacyjne.

Takie swobodne projektowanie jest możliwe przy użyciu materiału, w którym zostanie wykonana umywalka. To materiał kompozytowy, którego linie technologiczne posiada w swojej fabryce w Gryficach Grupa Roca. Materiał pozwala także na efektywną produkcję niewielkich serii, a nawet pojedynczych sztuk. Dlatego właśnie umywalki w nowym Centrum Architektury będą miały niepowtarzalny charakter, a rozwiązanie jest dedykowane tylko dla tego obiektu.

Ideą, która przyświecała pomysłodawcom i organizatorom konkursu, nie było jedynie zaangażowanie studentów w zaprojektowanie pięknego i użytecznego przedmiotu, ale przede wszystkim stworzenie im szansy na uczestniczenie w całym procesie twórczym – od pomysłu, aż do finalnego produktu. Obecnie trwa etap prototypowania, a wkrótce postanie ok. 20 takich umywalek na potrzeby nowego obiektu. Zwycięzca konkursu będzie miał możliwość doświadczenia jak stworzony przez niego projekt służy użytkownikom.

Jury konkursu podkreślało wysoki poziom prezentowanych projektów. Studenci wykazali się zaangażowaniem oraz bardzo kreatywnym podejściem do tematu. Zaproponowano wiele ciekawych projektów, które łączyły w sobie estetykę i funkcjonalność.

Konkurs ROCA i Politechniki Lubelskiej jest jedną z szeregu inicjatyw, które koncern podejmuje, aby wspierać młodych projektantów. W tym roku firma intensywnie współpracowała z uczelniami - między innymi z Politechniką Śląską, z którą zorganizowała konkurs projektowy oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie wspierała trójkę dyplomantów. Obecnie rozpoczęła się piąta edycja międzynarodowego konkursu Jump The Gap, którego ROCA jest organizatorem. Celem wydarzenia jest promowanie młodych designerów z całego świata.

Konkurs na projekt umywalki Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej

Firma ROCA nieustannie wspiera młodych polskich projektantów. Tym razem wspólnie z Politechniką Lubelską koncern zorganizował konkurs na projekt umywalki z materiałów kompozytowych, która ma ozdobić wnętrze łazienki Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej