Roca w Polsce

weartwater1cc.jpg

we_art_water2_1.jpgW pierwszej edycji, oprócz Isabel Coixet, w skład jury weszli cenieni przedstawiciele świata filmu, literatury oraz współpracownicy fundacji: Maria de Medeiros, Ray Loriga, członek Zarządu Reżyserów Europejskiej Akademii Filmowej Antonio Saura, wiceprzewodnicząca Hiszpańskiej Akademii Filmowej Judith Colell, redaktor naczelny magazynu „Fotogramas” Toni Ulled, przedstawiciel ONZ Carlos Jiménez Renjifo oraz prezes fundacji We Are Water Xavier Torras.

W konkursie wzięło udział ponad 500 uczestników z ponad 80 różnych państw. Nagrodzone filmy to:
•    „Páramos: agua por oro” Camila Arenasa (Kolumbia) – w kategorii najlepszy film krótkometrażowy,
•    „Give Me Water, Please” Anny Barańskiej (Polska) – w kategorii animacja,
•    „Two Ways to Grow” Sergiego Fríasa Hernándeza (Hiszpania) – w kategorii filmów nagrywanych urządzeniem moblinym,
•     „Water for Life” Raihana Ahmmeda (Bangladesz) jako wybór publiczności.

Carlos Jiménez Renjifo podkreślił, że sektor prywatny musi dołączyć do organizacji międzynarodowych i pozarządowych, które walczą z problemem globalnego deficytu wody, i zwrócił uwagę na znaczenie „zwiększania świadomości przez sztukę”.

Z kolei Isabel Coixet uznała, że zadaniem reżyserów filmowych jest zasiadanie w jury w tego typu inicjatywach, „które umożliwiają początkującym zaistnienie w sektorze audiowizualnym i zaprezentowanie swojej pracy”.
 

Linki do finałowych filmów znajdują się na stronie:

http://www.roca.pl/strona-fundacja-we-are-water/155
we_art_water2_2.jpg
Czwórka zwycięzców będzie miała okazję nakręcić film dokumentalny o czterech projektach, nad którymi pracuje fundacja, w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem globalnego deficytu wody w krajach najbardziej potrzebujących.
Taką możliwość będzie miała też Anna Barańska, reprezentantka Polski. Zgłoszony przez jej zespół projekt „Give me water, please” zrobił bardzo duże wrażenie na jury. Anna Barańska jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, a od 2006 roku pracuje na tej uczelni w zakładach Grafiki Warsztatowej oraz Malarstwa i Rysunku. Jej specjalizacja to malarstwo, video i fotografia.
W zwycięskiej animacji pokazane zostały konsekwencje braku wody w Afryce na przykładzie historii małej dziewczynki i jej rodziny.

Fundacja We Are Water współdziała obecnie z fundacjami UNICEF, Intermón Oxfam, Fundacja Vicenta Ferrera oraz Education Without Borders. Jej działalność obejmuje następujące kraje:

•    Boliwię – program WASH (woda, warunki sanitarne i higiena w społeczności Guarani oraz w szkołach w Chaco-Chuquisaqueño),
•    Brazylię (picie wody i higiena w regionie Baixo Tocantins, w stanie Pará),
•    Indie (rozwój ogrodnictwa poprzez użycie systemów nawadniających w dystrykcie Anantapur),
•    Ekwador (infrastruktura nawadniająca i edukacja w zakresie agroekologii w prowincjach Loja, Zamora-Chinchipe i El Oro).

Sergi Frías, zwycięzca w kategorii filmów nagranych urządzeniem mobilnym, wyraził swoje podziękowanie dla twórców tego typu inicjatywy, która „inspiruje profesjonalistów w sektorze audiowizualnym do kontynuowania pracy i umożliwia im wniesienie własnego wkładu w zmiany”.
W tej edycji konkursu publiczność mogła głosować na swój ulubiony film krótkometrażowy na stronie konkursowej przez cały maj. W tym czasie zebrano ponad 12 tys. głosów i zanotowano prawie 70 tys. odwiedzin na stronie.

Polka laureatką pierwszej nagrody We Art Water Film Festiwal!

Isabel Coixet, przewodnicząca jury We Art Water Film Festival, przedstawiła listę najlepszych filmów krótkometrażowych w każdej z czterech kategorii: dokumentalne i paradokumentalne filmy krótkometrażowe, animacje, nagrywane urządzeniami moblinymi oraz wybór publiczności. Konkurs, zorganizowany przez fundację We Are Water, jest pierwszym międzynarodowym festiwalem filmów krótkometrażowych, mającym na celu zainteresowanie świata tematyką deficytu zasobów wodnych i żywności. Ten problem został też wybrany przez ONZ na przewodni temat Światowego Dnia Wody 2012. Olbrzymi sukces w tegorocznym konkursie odniósł projekt polskiego zespołu Anny Barańskiej, wygrywając z innymi zgłoszonymi animacjami!