Roca w Polsce

18 marca w warszawskiej Fabryce Trzciny odbyły się drugie już obchody Światowego Dnia Wody. W tym roku impreza jest zorganizowana pod hasłem: „Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania”. Organizatorzy chcieli zwrócić szczególną uwagę na trudne położenie mieszkańców miast, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej. Partnerem wydarzenia jest firma Roca.

Sidney Polak, Marika i Afrykasy sunSystem zagrali na rzecz społeczności borykających się z brakiem dostępu do wody pitnej. Wieczór w Fabryce Trzciny w Warszawie poprowadzili Agata Buzek i Piotr Adamczyk – ambasadorzy Kampanii Wodnej, którzy opowiedzieli m.in. oNiebieski koncert z okazji Światowego Dnia Wody działaniach PAH w Sudanie Południowym oraz Autonomii Palestyńskiej. Wydarzeniu towarzyszył pokaz mody stanowiący jednocześnie finał konkursu graficznego organizowanego przez PAH, a także wystawa zdjęć „Potrzeba wody w Sudanie”. Autorem fotoreportażu jest Wojciech Grzędziński, który w marcu 2010 roku razem z pracownikami PAH podróżował po Sudanie Południowym. Biletem wstępu na imprezę były niebieska opaska w cenie 5 zł, a całość zebranej kwoty zasili konto Kampanii Wodnej PAH. Niebieskie koncerty odbyły się również w wielu miastach Polski między innymi Krakowie, Toruniu, Rzeszowie i Olsztynie.

„Światowy Dzień Wody to z jednej strony radosne święto, podczas którego możemy docenić wartość i rolę wody w naszym życiu. Tutaj w Polsce jesteśmy nią otoczeni, odkręcamy kurek i mamy jej pod Niebieski koncert z okazji Światowego Dnia Wodydostatkiem. Jednak trzeba też zdać sobie sprawę, że dla milionów ludzi na świecie jest to wciąż nieosiągalny luksus. Ten dzień jest okazją, aby o tym pomyśleć. Kampania Wodna PAH, ma na celu zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do wody pitnej i godnych warunków sanitarnych. Wspieram ją całym sercem. Chciałabym także, aby Dzień Wody stał się pretekstem do tego, by małymi krokami zmieniać na lepsze także nasze nawyki. Każdy z nas może dbać o zasoby wodne na świecie i tym samym czuć się odpowiedzialny za przyszłe pokolenia. Na początek wystarczy, że będziemy pamiętać o zakręcaniu kranu przy myciu zębów i naprawimy w naszym domu cieknące krany.” – mówi Agata Buzek, ambasadorka Kampanii Wodnej realizowanej przez PAH.

Na Warszawski koncert przyszło 500 osób. Publiczność nie tylko mogła celebrować ten dzień przy dźwiękach muzyki znanych Niebieski koncert z okazji Światowego Dnia Wodywykonawców, ale także zastanowić się nad problemem oglądając film dokumentalny, poruszający problem braku wody.
Podczas obchodów został zaprezentowany pierwszy projekt fundacji We are water, założonej przez firmę Roca - Film „Aral. Utracone morze”. „Film w reżyserii Isabel Coixet w bardzo wyrazisty sposób obrazuje wysychanie Morza Aralskiego oraz dramatyczną sytuacje ludzi mieszkających w jego pobliżu. Widzimy jak ogromny wpływ mamy my wszyscy na obecność wody na naszej planecie. Jak w sposób złego nią gospodarowania, nieprzemyślanych decyzji gospodarczych jesteśmy w stanie całkowicie wyniszczyć ekosystem. Zmniejszający się zbiornik wodny, to również coraz mniejsza szansa wielu rybaków i mieszkańców okolicznych wiosek na trwałe zapewnienie bytu ich rodzinom. Brak wody to brak życia i brak szans na lepszą przyszłość. Każdy z nas może zapobiec takim katastrofom oszczędzając wodę oraz zdobywając wiedzę o zagrożeniach związanych z ich brakiem” – tak komentuje dokument Janina Ochojska.

Roca aktywnie troszczy się o zasoby wodne na świecie nie tylko poprzez procesy produkcyjne czy konstrukcję produktów oszczędzających wodę i energię, ale również poprzez działalność Fundacji We Are Water. Jej celem jest ograniczanie negatywnych skutków niedoborów wody na świecie, edukacja i uświadamianie społeczeństwu jak ważne jest rozsądne użytkowanie wody. Fundacja motywuje także do przekazywania dotacji i udzielania wsparcia w regionach, w których istnieje potrzeba zapewnienia dostępu do wody.

Dodatkowe informacje na temat projektów, celów i działań Fundacji We Are Water oraz jej ambasadorów
i przyjaciół, są dostępne na stronie www.wearewater.org.
Dodatkowe informacje na temat obchodów Światowego Dnia Wody znajdują się na stronie: www.wodapitna.pl.

22 marca Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, w tym roku odbywa się pod hasłem "Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania". Ten temat ma zwrócić uwagę na trudne położenie mieszkańców miast, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej.

Mimo, że zbiorniki wodne zajmują 71% powierzchni globu, jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1% to woda pitna.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF (WHO/UNICEF JMP 2008) około 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oznacza to w przybliżeniu, że co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. 3% z nich żyje w Europie; 53% pochodzi z Azji, 38% z Afryki.

Większość ludzi, którzy nie mają dostępu do bezpiecznych ujęć wody oraz urządzeń sanitarnych żyje w Azji. Jednak należy podkreślić, że największy odsetek ludzi bez dostępu do czystej wody i sanitariatów (w odniesieniu do całości populacji) występuje w Afryce, a nie w Azji (Water for Life Decade).

Niebieski koncert z okazji Światowego Dnia Wody. Roca wspiera Polską Akcję Humanitarną

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna organizuje w całym kraju niebieskie koncerty. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem niedoborów czystej wody pitnej na świecie. Roca jest partnerem tego wydarzenia.