Roca w Polsce

Inspiracją dyplomu „Apartament hotelowy wokół nowej umywalki Roca” był K-Dron - bryła geometryczna odkryta przez Janusza Kapustę w 1985 roku. Układy K-Dronów mogą być aranżowane na wiele sposobów, każdy z nich bardzo dobrze oddziałuje ze światłem i cieniem. Wraz ze zmianą kąta padania światła tworzą się nowe wzory.

apartament_hotel1.jpgW projekcie Małgorzaty Puszczało K-Dronem inspirowana jest centralna część umywalki. Do bryły dodana została podstawa pod baterię. Dwa obszerne blaty po bokach pozwalają gościom hotelowym na rozłożenie przyborów toaletowych. Umywalka została zawieszona na lustrzanej ścianie, co powoduje efekt duplikacji nawiązujący do idei komplementarności dwóch K-Dronów. Oparciem dla umywalki jest ruszt – „spirala” z chromowanych rurek. Pełni on funkcję półki, suszarki oraz wieszaka na ręczniki.

Ten ambitny projekt wymagał jednak dopasowania do technologii Solidsurface, w której miałby być wykonany. Skomplikowana bryła po wielu konsultacjach w fabryce Roca w Gliwicach została mocno uproszczona, tak, aby miała znamiona możliwego do wdrożenia produktu. To z pewnością ciekawe doświadczenie dla studentki, której koncepcja mogła zostać poddana ocenie możliwości technologicznych, realnych warunków i oczekiwań rynkowych.

Roca od lat wspiera studentów, młodych projektantów i architektów w ich rozwoju zawodowym. W ubiegłym roku, wspólną pracę dyplomową pt. „Projekt wyposażenia łazienki w mieszkalnictwie wielorodzinnym dla firmy Roca” obroniły cztery studentki Wzornictwa na Wydziale Projektowym, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Przed dwoma laty obroną pracy dyplomowej zakończyła się współpraca ze studentem tej uczelni – Łukaszem Jaworskim.

Roca organizuje też konkursy dla studentów. W Polsce przykładem takiej działalności może być konkurs dla studentów Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który odbywał się w semestrze zimowym 2010/2011. Projekty laureatów konkursu można było niedawno oglądać w Łodzi na wystawie Wzornictwo Plus Przemysł.

Najbardziej znanym i prestiżowym jest Jump the Gap – międzynarodowy konkurs dla studentów architektury, wzornictwa oraz młodych projektantów, architektów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W tym roku zwycięzcą został Polak – Michał Warykiewicz. Jego niekonwencjonalny projekt obrotowego prysznica „IN & Out Shower”, został wybrany spośród 365 projektów nadesłanych z 49 krajów.

„Apartament hotelowy wokół nowej umywalki Roca” to temat pracy dyplomowej studentki Politechniki Śląskiej

„Apartament hotelowy wokół nowej umywalki Roca” to temat pracy dyplomowej, która powstała na Politechnice Śląskiej. Autorką projektu jest Małgorzata Puszczało, studentka Studiów Podyplomowych na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa śląskiej uczelni. To już kolejny dyplom zrealizowany we współpracy z firmą Roca, która wspiera młodych adeptów projektowania i wzornictwa.