Roca w Polsce

proj_deplomowe1.jpgCoroczne przeglądy prac dyplomowych studentów kierunków projektowych, organizowane są od 2002 roku przez Kwartalnik Projektowy „2+3D”, ogólnopolski magazyn poświęcony grafice użytkowej i wzornictwu przemysłowemu. Od pięciu lat jego kontynuacją jest wystawa NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE organizowana ze Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. – W Polsce uczymy się dopiero czym jest dobry dizajn – mówi Tomasz Budzyń redaktor magazynu „2+3D”.  – Mamy w kraju wielu młodych zdolnych projektantów, którzy odnoszą pierwsze międzynarodowe sukcesy, dlatego chcemy wspierać i promować ich dokonania – dodaje. NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE to obecnie jedyny w kraju przegląd koncepcji najlepszych absolwentów uczelni kształcących projektantów. proj_deplomowe2.jpgPrezentowane są tu nowatorskie rozwiązania i prototypy nowych produktów. Wystawa jest ważnym elementem promującym dobre wzornictwo, polski dizajn i młodych polskich projektantów.

Zestaw ceramiki łazienkowej Łukasza Jaworskiego to projekt dyplomowy zrealizowany w ścisłej współpracy z firmą Roca. Składa się z dwóch elementów, główną część stanowi umywalka, która dzięki swej innowacyjnej formie znajdzie zastosowanie w każdej przestrzeni łazienkowej. Dziesięciomiesięczne konsultacje technologiczne pod okiem pracowników Roca zaowocowały powstaniem prototypu.– Roca współpracuje ze światowej sławy projektantami od wielu lat i chętnie dzieli się zdobytym doświadczeniem z proj_deplomowe3.jpgmłodymi dizajnerami – mówi Piotr Koszek, Marketing&Business Development Manager z Roca Polska – Przejście od procesu artystycznej wizji przez dostosowanie projektu do wymogów technologicznych i rynkowych aż po produkcję, jest dla studentów nieocenionym doświadczeniem, a nam daje nowatorskie i świeże spojrzenie na dizajn – dodaje. Aktualnie Roca współpracuje z kolejnymi studentami nad pracą dyplomową.
 
Wśród pozostałych projektów prezentowanych na wystawie NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE są:
•    Projekt aparatu elektrochirurgicznego na bazie rozwiązania ES-Vision firmy Emed, umożliwiającego cięcie
i koagulację tkanek (Piotr Hojda)
•    Szlak architektury modernistycznej w Katowicach (Zofia Oslislo)
•    Seria plakatów na Warsaw Summer Jazz Days 2009 (Krzysztof Seyfried)
•    Projekt koncepcyjny miejskiego pojazdu szynowego dla transportu publicznego, uwzględniający wytyczone strefy dla młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych, z większym bagażem czy turystów. (Adam Kłodecki)
•    „Pop-up book”, książka o strachach z dzieciństwa (Dorota Wątkowska)

Zaangażowanie firmy Roca w rozwój dizajnu w Polsce naturalnie wpisuje się w kulturę korporacyjną firmy. Realizując strategię rozwoju poprzez innowacje, Roca angażuje się także w inicjatywy mające na celu wspieranie młodych talentów, takie jak np. międzynarodowy konkurs projektancki Jump the Gap, który sprzyja odkrywaniu nowych talentów i zapewnia zwycięskiemu projektowi oraz jego twórcy międzynarodowy rozgłos. Werdykt jury konkursu został ogłoszony we wrześniu tego Roku, podczas kolejnej wystawy 100% Design w Londynie. Współpraca pomiędzy koncernem Roca, a uczelnią ASP w Katowicach stanowi źródło wymiany pomysłów i wzajemnych inspiracji.


Wystawa NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE jest organizowana przy stałej współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Projektów Form Przemysłowych, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i uczelniami wyższymi. Honorowy patronat sprawują także: wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Miejsca i terminy wystaw edycji 2008/2009
30 stycznia – 15 marca
Cieszyn, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, ul. Zamkowa 3 a,b,c
 22 marca – 14 kwietnia
Warszawa, Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14
 20 kwietnia – 20 maja
Kraków, ASP – Wydział Form Przemysłowych, ul. Smoleńsk 9
 27 – 30 maja
Poznań, Arena Design, Międzynarodowe Targi Poznańskie
14 – 30 października
Łódź, Międzynarodowy Festiwal Łódź Design


Więcej informacji dotyczących wystawy dostępnych jest na stronach: http://www.zamekcieszyn.pl/ oraz http://www.projektydyplomowe.pl/.

NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE 08/09

Na wystawie NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE na Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, można już podziwiać prace młodych polskich dizajnerów. Wśród nich jest także zestaw ceramiki łazienkowej Łukasza Jaworskiego, którego praca dyplomowa powstała dzięki profesjonalnej współpracy z firmą Roca