Roca w Polsce

rob_1.jpgZa nami dwa niezwykłe wieczory z „Projekt Dizajn” -  pełne pasji, ekspresji, emocji. Do Krakowa i Warszawy przybyło 18 i 19 listopada około tysiąc miłośników designu, żeby wspólnie z Roberto Palombą porozmawiać  o świecie formy, barwy, światła i czerpać z nich prawdziwą inspirację.
          Projektant urzekł zebranych swoją energią, emocjonalnym stosunkiem do pracy i świata.  Poczucie humoru, które mu towarzyszyło sprawiło, ze publiczność chętnie słuchała o wizji współczesnego designu i roli designera w procesie twórczym. Nie zabrakło praktycznych wskazówek i ciepłych słów, które zaproszony gość kierował do młodych adeptów sztuki projektowania, zachęcając ich do wytrwałości i do prób odnalezienia swojej własnej drogi. Jak prawdziwy Włoch proces projektowy porównał do gotowania, które także kocha. Roberto rob_2.jpgPalomba nie tylko wspominał o swoich doświadczeniach, ale też radził, co robić z blokadą twórczą i jak szukać inspiracji. Najciekawsze zagadnienia i realizacje wpisał w prezentację, która była nie tylko swoistym przeglądem jego prac, ale też dokumentacją jego życia – miejsc, które odwiedził, jego domu i najbliższych, otaczającej go rzeczywistości.
          Zdobyta niezwykłą osobowością publiczność jeszcze po wykładzie dyskutowała z projektantem, robiła z nim zdjęcia, prosiła o autograf.
          Roberto Palomba podkreślał, iż najistotniejsze dla każdego projektanta jest, żeby nie zatracił swojej tożsamości. „Myślę, że wszyscy, którzy chcieliby wykonywać tego rodzaju zawód, muszą zrozumieć, że świat czeka na osoby, które tworzą i wyrażają siebie poprzez własne realizacje.” Dodał też, że sukces zawdzięcza uporowi w dążeniu do celu, trzymaniu się zawsze własnej drogi i temu, że nigdy nie podążał ślepo za żadnym wzorcem, a wszystko, co robił, robił w zgodzie z samym sobą.
          Wśród prezentowanych przez niego projektów znalazły się między innymi produkty firmy Laufen, z którą Roberto Palombę łączy szczególna współpraca. Jest ona oparta przede wszystkim na ogromnej dozie twórczej wolności i rob_3.jpgwzajemnego zaufania. Na fundamencie tej wyjątkowej kooperacji producenta z projektantem, powstała w 2005 roku niezwykła kolekcja Palomba Collection. Roberto Palomba postanowił zmienić oblicze współczesnej łazienki, która często była traktowana jak najmniej ważna część mieszkania. Roberto znalazł inspirację do zaprojektowania tej unikatowej serii w naturze. Chciał, aby stworzona przez niego ceramika zbliżyła jej użytkowników do tego, co naturalne i prawdziwe. W projekcie tym pragnął połączyć estetykę i funkcjonalność.
          Po sukcesie swojej autorskiej kolekcji, w 2009 roku Palomba zaprojektował dla Laufen kolejną wyjątkową serię - Lb3.  Do jej stworzenia zainspirowały go trzy miasta – Nowy Jork, Paryż i Hong Kong. Wrażenie, jakie zrobiły na nim ich niesamowita moc, koloryt, tempo i różnorodność, stały się punktem wyjścia do stworzenia gamy produktów, w której każdy z nas znajdzie coś dla siebie – coś, co pomoże mu się wyrazić, z czym będzie mógł się utożsamiać. Sam projektant o tej kolekcji mówił – „kiedy projektowaliśmy kolekcję Lb3 to, naszą ideą było stworzenie w domu przestrzeni, którą można by interpretować na różnych płaszczyznach kulturowych i w różnym czasie”.
rob_4.jpg           Tak, jak za wszystkimi projektami włoskiego designera, tak i za meblami Driade, które znalazły się na wystawie, stoi ciekawa historia inspiracji. Otóż powstały one na bazie obserwacji ludzkich zachowań na dworze. Roberto zauważył, że przebywając na zewnątrz chcemy spędzać czas razem, a jednocześnie być osobno, mieć własną wyraźnie odseparowaną przestrzeń.
          Fotel Cuir, z kolei jest konsekwencją fascynacji regułami i antyregułami. Do zaprojektowania tego mebla, Roberto zainspirowało kimono, które zobaczył w trakcie jednej ze swych licznych podróży. Postanowił on przenieść idealną geometrię, która stanowi podstawę projektu kimona, na bardzo trudny materiał, jakim jest skóra. Ręcznie wykonany fotel, stworzony z rob_5.jpgniezwykłą wręcz dbałością o każdy detal – to praca rzemieślnicza, która Roberto Palomba niezwykle ceni.
          Na wystawie, która towarzyszyła wystąpieniu designera znalazły się także lampy FlyFly. Ich koncepcja narodziła się z głębokiego przekonania Palomby o potrzebie dbania o środowisko naturalne.
Poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat to istota pracy projektanta. Obowiązkiem każdego z nas jest dołożenie wszelkich starań, aby stworzyć jak najlepszy świat dla przyszłych generacji. Tym bardziej, że poprzednie pokolenia korzystały z zasobów planety w sposób nieprzemyślany i zgubny dla nas wszystkich. Udział projektantów w tym procesie jest szczególny, gdyż to oni mają nakreślić scenariusz przyszłości, w której będą żyły nasze dzieci i wnuki. Poznanie i zrozumienie różnych relacji, jakie zachodzą pomiędzy ludźmi a użytkowanymi przez nich przedmiotami to rola projektanta.
          Lampy FlyFly stanowią idealne potwierdzenie tych słów i pokazują, że Roberto Palomba swoją wizję świata wyraża nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w projektach. Zostały one zaprojektowane z ekologicznych rob_6.jpgmateriałów i składają się jedynie z dwóch części tak, aby jak najmniej elementów trzeba było w przyszłości utylizować. Ten projekt oprócz niewątpliwych walorów proekologicznych jest przede wszystkim niezwykłym połączeniem formy i materiału, co daje możliwość fascynującej gry światłem.
          Zadowolenia z niesamowitej atmosfery, jaka towarzyszyła tegorocznemu „Projektowi Dizajn” nie kryli zarówno przybyli na wydarzenie goście, jak i organizatorzy. Jacek Różycki – dyrektor generalny Roca Polska, przywitał zgromadzonych, mówiąc, iż „widząc taką rzeszę ludzi, którzy przybyli na Projekt Dizajn w deszczowy, listopadowy wieczór, utwierdza się w przekonaniu, że warto jest promować design w Polsce poprzez podejmowanie tego typu inicjatyw.”
          Wśród gości wydarzenia znaleźli się zarówno projektanci, architekci, studenci, jak i liczna grupa przedstawicieli mediów. rob_7.jpgUczestnicy spotkania podkreślali, że są pod wrażeniem Roberto Palomby, który w swym wystąpieniu pokazał doświadczenie i profesjonalizm, a jednocześnie poczucie humoru i dystans do samego siebie.
          Wystawa realizacji projektanta zaproszonego na to wydarzenie, każdego roku budzi wielkie zainteresowanie. Tym razem będą ją mogli zobaczyć również Ci, którym nie udało się dotrzeć na tegoroczną edycję. Wszystkich miłośników designu zapraszamy na wystawę do ekskluzywnej galerii Space, gdzie można ją oglądać od 20 listopada do końca stycznia 2011.  Salon Space mieści się na Placu Dąbrowskiego w Warszawie.
         Wszystkich zainteresowanych dalszymi informacjami, relacją filmową zapraszamy na stronę: www.projektdizajn.pl

 

Przedstawiciel włoskiej szkoły designu - Roberto Palomba – zdobył publiczność na III konferencji z cyklu Projekt Dizajn

„Moje produkty wyrażają mnie. Kiedy całuję słonia w Afryce Południowej to ja. I kiedy tulę mojego psa to też ja. A kiedy kocham i cierpię to tworzę” – tak emocjonalnie opowiadał o swojej pracy i życiu charyzmatyczny projektant Roberto Palomba - współpracujący z marką Laufen