Roca w Polsce

warsztatyASP1.jpgW dniach 17 – 20 maja 2010 w Katowicach odbyły się warsztaty projektowe. Przedmiotem tegorocznych spotkań dla studentów wzornictwa, było projektowanie ceramiki sanitarnej, w szczególności toalet przestrzeni publicznej. Zadaniem postawionym przed uczestnikami było niekonwencjonalne podejście do tematu i stworzenie nowatorskich koncepcji publicznych toalet. Warsztaty rozpoczęły się wykładem Marka Cecuły, jednego z najbardziej uznanych polskich ceramików pracujących za granicą. W tematykę studenci zostali wprowadzeni również dzięki firmie Roca. Inauguracyjny dzień rozpoczął się od zwiedzenia fabryki ceramiki sanitarnej w Gliwicach, zainteresowani mogli obejrzeć proces produkcji oraz zobaczyć gotowe produkty.

warsztatyASP2.jpgTegoroczne warsztaty poprowadził światowej sławy projektant, wykładowca i artysta, Marek Cecuła. Seria wykładów o nowatorskim podejściu do ceramiki łazienkowej zakończona pracą w grupach, zaowocowała powstaniem ciekawych, innowacyjnych projektów toalet publicznych odchodzących od utartych schematów. Po konsultacjach z Markiem Cecułą, każda grupa projektowa opracowała multimedialną koncepcję i wizualizację. Wśród projektów znalazły się projekty toalet przeznaczonych do przestrzeni zieleni miejskiej – z miejscem na rower czy wózek, a także toaletę z myślą o pociągach – ułatwiającą przybranie odpowiedniej pozycji, niewymagającej kontaktu z deską. Projekty toalet miały mieć zaskakującą formę zewnętrzną, warsztatyASP3.jpgktóra zachęca do skorzystania z toalety. Jedna z grup podjęła temat komunikacji wizualnej w toaletach publicznych, tworząc specjalne piktogramy. Wszystkie projekty charakteryzowało innowacyjne proekologiczne podejście, studenci nie zapominali również o najmłodszych i niepełnosprawnych.

Pomysły, które powstały w trakcie warsztatów, zostały zaprezentowane 28 maja br. na wernisażu „Miejsce potrzebne”, który odbył się w Archibarze w Katowicach.

Firma Roca od lat blisko współpracuje z ASP Katowice. Organizując wykłady, szkolenia, wizyty na fabryce czy współpracując przy dyplomach angażuje się w tematy akademickiego środowiska projektowego w Polsce.

 

Roca sponsoruje warsztaty ASP Katowice „Miejsce potrzebne”

Roca Polska została współorganizatorem czwartej edycji imprezy organizowanej przez Koło Naukowe Instytutu Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tym razem tematem warsztatów są toalety publiczne