II edycja „Projektu Dizajn”

Rozmowy o dizajnie trwają. II edycja „Projektu Dizajn” za nami

Latarnia morska, malarstwo Malewicza, fascynacja techniką, nastrojowy wieczór w zacisznej kawiarni – niemal wszystko może stanowić źródło inspiracji dla dizajnera. Ważne, by dizajn usprawniał i wzbogacał naszą codzienność. Joan Gaspar – gość tegorocznej edycji „Projektu Dizajn” – zdradził tajniki pracy projektanta na przykładzie swoich najlepszych prac.

 

Dizajn i biznes: małżeństwo z rozsądku czy partnerska współpraca?

„Projekt Dizajn” to spotkania projektantów z projektantami i twórcza dyskusja o roli dizajnu w biznesie, sztuce oraz w naszym życiu codziennym. Tegoroczna edycja odbyła się 19 i 20 listopada w Warszawie oraz w Krakowie. Na spotkanie z hiszpańskim dizajnerem oraz na wystawę jego prac przybyło wiele osób – tegoroczna edycja projektu cieszyła się dużą popularnością. Wysoka frekwencja cieszy także organizatora „Projektu Dizajn”, firmę ROCA Polska. „Wierzymy, że dizajn jest dla ludzi. W misję naszego przedsiębiorstwa wpisane jest poszukiwanie nowych rozwiązań dizajnerskich oraz wspieranie samego rozwoju dizajnu. Stąd pomysł na spotkania z cyklu «Projekt Dizajn», które są zaproszeniem nie tylko do zapoznania się z dorobkiem znanych projektantów, ale przede wszystkim do rozmowy o związkach dizajnu z biznesem i naszym życiem codziennym” – mówi Piotr Koszek, Marketing and Business Development Manager w firmie ROCA.

O konieczności ścisłej współpracy przedstawicieli biznesu z projektantami mówił także Joan Gaspar podczas swojego wystąpienia: „Istnieje przekonanie, że projektanci to osoby, od których zależy sukces lub porażka projektów przemysłowych. Chciałbym zaznaczyć, że my, projektanci, nie zdziałamy cudów. Nie możemy też pracować sami. Potrzebujemy wsparcia firmy oraz właściwego, skutecznego działania i współpracy wszystkich jej działów: technicznego, marketingu, handlowego. Bez ich zaangażowania bardzo trudno odnieść sukces”.

 

Bo dizajn jest dla ludzi…

Można powiedzieć, że tegoroczna edycja „Projektu Dizajn” przebiegła pod hasłem funkcjonalności. Joan Gaspar na przykładzie niektórych swoich prac pokazał, że dobry dizajn to funkcjonalny dizajn. Czym wyróżniają się funkcjonalne przedmioty? Każda branża ma swoje wymagania. Według dizajnera „lampy to obiekty, które niejako mówią dwoma językami – zależnie od tego, czy są włączone, czy wyłączone. Kiedy świecą, powinny emitować odpowiednie światło o wystarczającym natężeniu (nigdy za wysokim). Dobrze dobrane oświetlenie wprowadza odpowiednią atmosferę i przekształca przestrzeń. A kiedy lampy są wyłączone, muszą być proporcjonalne, tak samo jak wszystkie inne przedmioty”.

Natomiast w przypadku umywalek liczy się nie tylko elegancka forma. Dlatego zaprojektowane przez Gaspara umywalki mają „drugi plan” w dolnej części, która nie tylko wyróżnia umywalkę i nadaje jej niezwykłą, intrygującą formę, ale także przeciwdziała rozpryskiwaniu się wody. Inspiracją dla tych projektów było – jak się okazuje – malarstwo Malewicza.

Wykład projektanta wzbogaciła wystawa jego prac. Zaprezentowane zostały lampy (m.in. Atlas, Atila, Espejito, Flash, LED Pipe, Polita), krzesła (m.in. Bob, Carmen, Frida, Julia, Julieta, Lisboa, Petra), elementy przestrzeni domowej oraz miejskiej (wieszak Hulot, stół H2O, stolik Hulot, donice Drink, latarnia Inter) oraz ceramika łazienkowa (umywalki Art, Com, Orbita i Post).

 

Kolejne spotkania przed nami

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję lekcji dizajnu. „Cieszy nas, że «Projekt Dizajn» na trwałe wpisał się do kalendarza branżowych spotkań i przyciąga coraz szerszą widownię” – mówi Jacek Różycki, Dyrektor Generalny ROCA Polska. „Tegoroczny sukces konferencji umacnia nas w przekonaniu, że warto kontynuować i rozwijać tę inicjatywę. Dizajn ma coraz większe znaczenie na naszym rynku, wpływa na powodzenie biznesu, jest jedną z najważniejszych kwestii w sztuce i życiu codziennym. ROCA od wielu lat mówi o dizajnie poprzez swoje produkty. Współpraca z wieloma projektantami (również tymi odznaczonymi najwyższym branżowym wyróżnieniem – nagrodą Pritzkera) umożliwia nam podzielenie się tymi doświadczeniami. Przed nami zatem wiele ciekawych osobowości i tematów”.

Organizatorzy zapraszają tymczasem na wystawę prac Joana Gaspara, która będzie prezentowana w Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie od 17 grudnia 2009 r. do 17 stycznia 2010 r. jako kontynuacja „Projektu Dizajn”. To doskonała okazja do zapoznania się z twórczością i dorobkiem Joana Gaspara – zwłaszcza dla tych miłośników dizajnu, którym nie udało się dotrzeć na spotkania w Warszawie i Krakowie.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.projektdizajn.pl, na której pojawiać się będą newsy dotyczące kolejnej edycji i wystawy w Cieszynie.

 

***

„Projekt Dizajn” odbył się 19 listopada w Warszawie, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz 20 listopada w Krakowie w Auditorium Maximum. Gościem tegorocznej edycji był hiszpański projektant Joan Gaspar. Organizatorem spotkań jest firma Roca Polska. Do grona patronów należało Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych oraz Elle Decoration, Architektura-murator, 2+3D, Radio PiN, portale muratorplus.pl, architekci.pl oraz trendz.pl.

Nasza firma

Kalendarz targów i wydarzeń

II edycja „Projektu Dizajn”

Data wydarzenia